Start Arrow Budowa domuArrow Tynk pęka! Jak temu zaradzić?

Tynk pęka! Jak temu zaradzić?

Po wykonaniu tradycyjnego tynku cementowego (baranek) na ścianie mojego domu, zauważyłem długie pęknięcia – kreski na tynku. Niestety nie wygląda to dobrze i mnie martwi. Co powinienem teraz zrobić? Myślałem o tynku mineralnym lub akrylowym na to wszystko? Czy to dobry pomysł? A jeśli nie, to jak postąpić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi czytelnikowi udziela Ekspert firmy Bolix:

Wydaje mi się, choć mogę się mylić, że chodzi o tynk cementowo-wapienny, na którym znajduje się baranek, czyli obrzutka cementowa. Bez oględzin tynku nie można wskazać żadnych zaleceń technologicznych poprawy stanu technicznego elewacji.

Długie poziome rysy mogą wskazywać na pracę konstrukcyjną budynku (nadproża, wieniec) lub pogorszenie przyczepności tynku z miejscowym rozwarstwieniem (takie zjawisko jest spotykane jeśli użyto tynk o dużej grubości, kilka cm lub następują po sobie znaczne zmiany grubości tynku).

baranekAby zlikwidować pęknięcia można sprawdzić skuteczność siatki z włókna szklanego o gramaturze min. 160 g/m2. Najpierw trzeba sprawdzić przyczepność baranka do podłoża (często jest nie wystarczająca) metodą punktową. Potrzeba do tego celu próbki styropianu, dawne FS 15, EPS 70 o wymiarach 10×10 cm, które przykleja się do tynku za pomocą, przeznaczonego do tego celu, kleju. Po kilku dniach, najlepiej siedmiu, należy próbki oderwać ręcznie działając siłą prostopadłą do powierzchni ściany. Jeśli na próbce zostanie nakropek to znaczy, że jest za słaby i trzeba go mechanicznie usunąć. Jeśli podłoże jest wystarczająco mocne można wykonać próbę skuteczności zbrojenia siatką.

Najlepiej wstępnie wzmocnić podłoże gruntem i następnie zatopić w kleju siatkę z włókna szklanego w miejscach pęknięć, z zakładem 30 cm z każdej strony rysy. Takie próby należy pozostawić na 12 miesięcy celem sprawdzenie czy naprężenia nie są zbyt wysokie i nie przerwą siatki. Jeśli poprawki okażą się skuteczne wówczas można zatopić na całej powierzchni ścian siatkę z włókna szklanego o gramaturze min. 145 g/m2.

Wskazane działanie pomoże wyrównać powierzchnie tynku oraz wzmocni go (zepnie na całym obwodzie budynku). Następnie należy zagruntować warstwę zbrojącą odpowiednim preparatem i użyć wybrany tynk.

Nasza propozycja nie jest zaleceniem technologicznym, a wynikającą z doświadczenia sugestią.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...