Aby uzyskać różnorodne efekty na naszych ścianach, możemy zastosować na nich szlachetny tynk ozdobny tzw. strukturalny. Jego faktura zależy wyłącznie od naszej inwencji, a przedmioty, które na co dzień służą nam do zupełnie innych celów, mogą nagle stać się narzędziami remontowymi.
Zobacz także: |
Tynk strukturalny na dobre zagościł w naszych domach, zarówno tych urządzonych nowocześnie, jak i tych bardziej tradycyjnych. Tworzy on mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym się kolorom. Ściana ozdobiona tynkiem strukturalnym jest oryginalna – często nawet przez nieumiejętne posługiwanie się narzędziem możemy uzyskać niepowtarzalny wzór.
Najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach, w których powierzchnia ściany jest wyraźnie wyeksponowana. Ale również właściciele niewielkich mieszkań mogą skorzystać z jego niebywałych możliwości, akcentując jedną ścianę w pokoju bądź jakiś atrakcyjny element wyposażenia.

(Tynk może być biały lub barwiony. Białe tynki wewnętrzne możemy pokryć farbą w dowolnym kolorze. fot. archiwum DOM.pl)
Tynk strukturalny można kłaść na niemalże wszystkich rodzajach ścian: cementowych, gipsowych, betonowych czy nawet drewnianych. Co więcej, nadaje się również do remontów starszych ścian. Jeżeli farba na ścianie nie łuszczy się, nie odchodzi, wystarczy ją zmatowić i przemyć, a prawidłowo nałożony tynk będzie się doskonale trzymał.
Zobacz także: |
Kolejną zaletą tynku strukturalnego jest fakt, że dzięki różnym fakturom możemy ukryć niedoskonałości powierzchni ścian. Walor ten jest wykorzystywany często w starym budownictwie, ale również nowe domy, postawione przez niechlujną ekipę, mogą potrzebować takiego triku.
Odporność na wilgoć i uszkodzenia powoduje, że tynk strukturalny może być stosowany również w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka, gdzie stworzy ciekawą alternatywę dla standardowego wykończenia płytkami ceramicznymi. Ponadto tynk można szorować i myć bez obawy, że jego faktura ulegnie zniekształceniu lub zacznie odpadać od ściany.

(Tynk strukturalny może być stosowany również w pomieszczeniach o wzmożonym poziomie wilgotności, np. w łazienkach czy kuchniach. fot. archiwum DOM.pl)
Wadą jest stosunkowo duża cena i mała wydajność. Ale efekt, jaki możemy uzyskać, na pewno nas mile zaskoczy.
Tynkowanie krok po kroku
- Powierzchnia ściany, na którą chcemy nałożyć tynk strukturalny, musi być odpowiednio do tego przygotowana i oczyszczona z brudu i tłuszczu. Jeżeli ściana posiada głębokie rysy, ślady po wierceniach itp, należy je dokładnie zaszpachlować i wygładzić (chyba że ubytki wkomponujemy w nakładany wzór).

(Jeżeli stara powłoka farby się łuszczy lub "odchodzi" od ściany, przed nałożeniem tynku musimy ją usunąć. fot. archiwum DOM.pl)
- Przed nakładaniem masy tynkarskiej ściany należy zagruntować lub położyć tynk podkładowy. Warto działać w systemie, tj. używać tego podkładu, jaki jest polecany przez producenta tynku strukturalnego. Gruntowanie wykonujemy pacą nierdzewną (rdzę bardzo trudno usunąć)
- Kiedy grunt dobrze wyschnie, możemy rozpocząć nakładanie tynku na ścianę, po uprzednim wymieszaniu go wiertarką z mieszadłem.
- Nakładanie staramy się wykonywać w miarę równo, zachowując jednakową grubość warstwy 2-5 mm. Średnio zużywa się 0,3 kg masy tynku na metr kwadratowy.
Nadawanie struktury ścianie
- Zanim tynk wyschnie, za pomocą wałków, pac i gąbek, ale również wszystkich innych sprzętów dostępnych w domu: gumowych rękawic, grzebieni, szmatek, gazety, nadajemy mu odpowiednią fakturę. Możliwości mamy całe mnóstwo: można tworzyć wzory przy użyciu szablonów , które mogą imitować sztukaterie, wzory drapane, zamazywane, przenikające się – wszystko zależą od naszej kreatywności.
Malowanie ściany pokrytej tynkiem
- Jeżeli tynk nie był barwiony, możemy pomalować go na dowolny kolor (lub nawet dwa).
- Kiedy masa, której nadaliśmy kształt, dobrze wyschnie, nakładamy farbę. Możemy użyć do tego pędzelka, wałka z gąbki lub po prostu gąbki.
- Jeżeli chcemy pomalować ścianę dwoma kolorami, w pierwszej kolejności nakładamy za pomocą pędzelka farbę w zgłębieniach. Robimy to bardzo dokładnie, jeżeli rowki są naprawdę niewielkie, możemy użyć dziecięcego pędzelka do farbek.
- Kiedy pierwsza warstwa farby wyschnie, nakładamy drugi kolor za pomocą wałka z gąbki. Przesuwamy nim delikatnie po ścianie tak, by pokrył jedynie wypuklenia.
Warto pamiętać!
Ściana z fakturą może być chropowata i ostra. Przed malowaniem, warto więc przetrzeć ją delikatnie papierem ściernym. W przeciwnym razie później możemy boleśnie się o nią otrzeć lub np. … zaciągnąć oczko w pończosze!
Dodaj komentarz