Start Arrow Budowa domuArrow Tynki akrylowe i silikatowe – różnice

Tynki akrylowe i silikatowe – różnice

To pewnie oczywiste pytanie, ale ja się już pogubiłem. Proszę mi powiedzieć Jaka jest różnica pomiędzy tynkami silikatowymi a akrylowymi?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert firmy Izohan, producenta nowoczesnych materiałów chemii budowlanej:

Zasadniczą różnicą między tynkami silikatowymi a akrylowymi jest skład surowcowy, na bazie którego masy tynkarskie są produkowane. W przypadku tynków silikatowych podstawowym spoiwem jest szkło wodne potasowe, akrylowych – żywice akrylowe.

Tynki akrylowe, barwione w masie, posiadają bardzo dobre parametry fizykochemiczne, bogatą gamę kolorystyczną, są łatwe w wykonaniu i umożliwiają uzyskiwanie ciekawych faktur (tak samo jak tynki sylikatowe). Wyprawy akrylowe są trudno zapalne lub nierozprzestrzeniające ognia i odporne na działanie czynników atmosferycznych tj wody, promieni UV oraz mrozu. Z kolei mają one mniejszą paroprzepuszczalność, co niekiedy ogranicza możliwość ich zastosowania. Tynków akrylowych nie można np. stosować w systemach, których wełna mineralna stanowi ocieplenie.
W takim przypadku należy stosować tynki silikatowe, o wysokim współczynniku paroprzepuszczalności.  Te tynki nie zamykają porów, umożliwiają „oddychanie” murom.

Niepalne tynki silikatowe zaleca się stosować w budynkach zabytkowych i wielokondygnacyjnych.
W porównaniu do tynków akrylowych są droższe. Ich całkowite utwardzenie zachodzi po 4 tygodniach od nałożenia na ścianę i wtedy także uzyskują doskonałą odporność na wszelkie czynniki atmosferyczne.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, który tynk jest lepszy silikatowy czy akrylowy. Na pewno przed zakupem należy wziąć pod uwagę sposób docieplenia budynku – czy jest to styropian czy wełna, a także istotne jest, z czego zbudowana jest ściana i czy cała przegroda będzie miała szansę „oddychać”. Istotnym kryterium zwykle staje się też cena. Po wyschnięciu wyprawy na elewacji, pod względem wizualnym, nie ma żadnej różnicy…

tynk na elewacji

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

  • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

  • Promocja

    Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

  • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

  • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

  • Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu