Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Tynki gipsowe na nierównych ścianach

Tynki gipsowe na nierównych ścianach

Ściany w bloku z lat 70-tych, w którym przyszło mi mieszkać, są strasznie nierówne. Zależy mi jednak, aby mieszkanie wyremontować, odświeżyć. W tym celu chciałbym położyć tynk gipsowy na ścianach wewnętrznych w pokoju. Mam wątpliwości czy będzie równy skoro ściany odbiegają od pionu nawet o 4 cm.

Czytelnikowi radzi mgr inż. Marek Tomasik – Akademia Stosowania Gipsu ATLAS/DOLINA NIDY

(Przy znacznych nierównościach i odchyłkach powierzchni ścian od pionu tynk gipsowy należy wykonywać dwuwarstwowo)

Tynki gipsowe możemy wykonywać praktycznie na każdym podłożu mineralnym. Typowa grubość tynku gipsowego winna wynosić średnio ok. 10 mm. W rzeczywistych warunkach budowlanych zdarza się, że z dokładnym wykonaniem ścian różnie bywa. Murarzom zdarzają się usterki w wykonaniu dobrej jakości ścian i niestety te niedoróbki muszą usunąć tynkarze kosztem dodatkowej robocizny i zwiększonego zużycia gipsu tynkarskiego. Chociaż zasadniczo tynki gipsowe powinny być wykonywane jako jednowarstwowe, to można udzielić również twierdzącej odpowiedzi na postawione wyżej pytanie – tak, można wykonywać, ale dokładnie zgodnie z wytycznymi i obowiązującą technologią w tego typu przypadkach.

Jak należy w tym przypadku postępować ? Przy znacznych nierównościach i odchyłkach powierzchni ścian od pionu tynk gipsowy należy wykonywać dwuwarstwowo, wymaga to zachowania szczególnej staranności wykonawcy przy stosowaniu tzw. technologii “mokre na mokre”. Technologia ta polega na nałożeniu jednej warstwy zaprawy tynkarskiej na suche, czyste i zagruntowane preparatem gruntującym podłoże i zgrubnym jej wyrównaniu łatą tynkarską , a następnie po częściowym zgęstnieniu – stwardnieniu zaprawy – tj. po upływie około jednej godziny należy porysować “w siatkę” powierzchnię zaprawy ostrym narzędziem i od razu nakładać drugą warstwę zaprawy (min. 8 mm) oczywiście w całym cyklu technologicznym wykonywania tynku gipsowego.

Należy podkreślić, że bardzo ważną rzeczą jest, aby nie wykonywać drugiej warstwy po całkowitym związaniu pierwszej warstwy czyli po kilku godzinach i następna ważna kwestia, aby druga warstwa nie była bardzo cienka – poniżej 8 mm.

Taki sposób wykonywania tynków gipsowych zapewnia właściwą przyczepność tynku gipsowego do podłoża jak również obu warstw zaprawy tynkarskiej i wyrównanie istniejących nierówności oraz znacznych odchyłek od pionu czy kątów na ścianach.

W przypadku gdy nie zdążymy z nałożeniem zaraz drugiej warstwy zaprawy pozostaje nam zostawienie tego odcinka pracy na dłużej tj. do całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy zagruntowanie jej emulsją gruntującą EURO-GRUNT, a po wyschnięciu wykonanie drugiej warstwy tynku gipsowego.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie