Start Arrow Budowa domuArrow Tynkowanie wymaga zgłoszenia

Tynkowanie wymaga zgłoszenia

Po wyjątkowo długiej i mroźnej zimie czas na wiosenne porządki. Działania niskich temperatur szczególnie odczuły elewacje budynków. Pęknięcia na ścianie, sypiący się tynk czy rozwarstwienie poszczególnych elementów ocieplenia, to najczęstsze pozostałości po zimowym sezonie.

Wiosenny remont budynku

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace zewnętrzne, warto zorientować się w przepisach prawa budowlanego. Wykonywanie robót budowlanych polegających na: remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych (z wyjątkiem obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków), docieplaniu budynków o wysokości nie przekraczającej 12 m, utwardzaniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę. Czynności te wymagają jednak zgłoszenia właściwemu organowi – Starostwu Powiatowemu. Kontrolę budynku należy przeprowadzić zaraz po zakończeniu okresu zimowego. Obraz ewentualnych uszkodzeń jest wtedy najpełniejszy, dodatkowo warunki atmosferyczne sprzyjają prowadzeniu prac remontowych.

(Prace remontowe wymagają zgłoszenia)

(Prace remontowe wymagają zgłoszenia)

W przypadku, gdy nasza elewacja pokryta jest tynkiem, pierwszym krokiem będzie kontrola jakości starej warstwy. Należy sprawdzić czy przylega ona dobrze do ściany. Najłatwiejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na to jest obstukiwanie i nasłuchiwanie wydawanego dźwięku. Jeśli odgłos jest pusty, wtedy wiemy, że tynk w tym miejscu nie trzyma się ściany i należy go skuć. Jeśli w warstwie nie ma ubytków, warto pomyśleć o najprostszym odświeżeniu elewacji, czyli pomalowaniu jej. Na wybór koloru składa się wiele czynników. Podstawą jest nasz gust. Kolor musi odpowiadać upodobaniom mieszkańców, ale również powinien być dopasowany do otoczenia, w jakim znajduje się nasz dom, np. sąsiedniej zabudowy.

– Bogata oferta rynkowa dostarcza coraz ciekawszych rozwiązań dla domu. Nowe faktury powierzchni, ogromne możliwości wyboru koloru farb i tynków, wysokie właściwości oraz najnowsze rozwiązania technologiczne mają jedno zadanie – skutecznie i trwale chronić elewację. Farby i tynki stworzone w oparciu o nanotechnologię, dzięki specjalnie ukształtowanej mikrostrukturze na poziomie nanocząsteczek tworzą powierzchnię odporną na wchłanianie wilgoci i brudu – mówi Tomasz Zembrowski – Product Manager systemów ociepleń z firmy Baumit.

(Dowiedz się, jak uzyskać zwrot VAT)

(Dowiedz się, jak uzyskać zwrot VAT)

Zwrot podatku VAT

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o VAT, wydanym przez resort finansów, tylko do końca 2010r. bez ograniczeń obowiązuje obniżona stawka VAT, czyli 7% m.in. na roboty budowlano-montażowe, remontowe i roboty konserwacyjne wykonywane w budynkach mieszkalnych. Z uwagi na nieuchronne zmiany najlepiej jeszcze w 2010 r. zaplanować remonty, ponieważ podatek VAT jest składnikiem wynagrodzenia dla wykonawcy zobowiązanego do wystawiania faktur. Poniesione koszty na prace remontowe będą zatem niższe.

Ważną informacją jest również możliwość zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, m.in. w związku z remontem lub budową budynku mieszkalnego. Wynika to z ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w stosunku do których po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, stawka VAT wzrosła z 7 proc. do 22 proc. Wiedza o zwrocie podatku VAT pozwoli zoptymalizować koszty planowanych remontów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...