Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Typowe mocowania w domu i ogrodzie. Co przyda się w domowym warsztacie?

Typowe mocowania w domu i ogrodzie. Co przyda się w domowym warsztacie?

W domu często stajemy przed koniecznością samodzielnego montażu różnych przedmiotów. Dzięki nowoczesnym mocowaniom prace te nie będą trudne, a większość niezbędnych rozwiązań znajdziemy w popularnych marketach budowlanych. Sprawdzamy, co przyda się w domowym warsztacie.

W domu, mieszkaniu, garażu czy ogrodzie – w każdym z tych miejsc na co dzień najczęściej stykamy się z kołkami rozporowymi i wkrętami, które są łatwe w montażu. Dzięki temu wiele domowych mocowań i napraw nie wymaga wsparcia specjalistów – za pomocą systemów zamocowań przyjaznych dla każdego użytkownika bezpiecznie zawiesimy lampę lub zreperujemy taras.

Sposób na bezpieczny montaż w domu

Listwa podłogowa, szafka kuchenna, a może karnisz? W przypadku tych montaży najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą kołki uniwersalne. Mają o zdecydowanie większą wytrzymałość niż tzw. kołki szybkiego montażu i co ważne, sprawdzają się w każdym rodzaju podłoża. Nie musimy więc martwić się, jaki materiał kryje się pod warstwą tynku w kuchni czy sypialni.

Artur Pławny z fischerpolska:

fot. fisher

fot. fischer

Zaletą kołków uniwersalnych jest to, że we wszystkich materiałach budowlanych osiągają wystarczająco dobrą nośność. Kołki bez trudu przyjmą na siebie ciężar kilkunastu kilogramów na jeden punkt mocowania. Utrzymają więc żyrandole, półki z kilkukilogramowym obciążeniem czy większe lustra ścienne. Pamiętajmy jednak, aby w zależności od wagi mocowanego przedmiotu, odpowiednio dobierać ilość i rozmiar kołków, a także wkręty od odpowiedniej długości i średnicy. W tym celu należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie.

Kołki uniwersalne dzięki dodatkowym skrzydełkom lub charakterystycznym nacięciom dopasowują się do otworu i są całkowicie unieruchomione podczas wkręcania wkrętu. Pewnie kotwią się też w kruchych płytach g-k czy pustakach ceramicznych, które są często stosowane w nowoczesnym budownictwie. Wybierając jeden kołek do różnych rodzajów podłoży, oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze. Przy okazji unikniemy kłopotów z wyborem specjalistycznych kołków do podłoży pustych i pełnych.

Mocowania na elewacji

Kolejnym wyzwaniem, jakie nierzadko czeka na okazjonalnych majsterkowiczów, jest konieczność zamocowania dekoracji lub innych przedmiotów na fasadzie budynku. Montaż tabliczki z numerem domu, uchwytu na flagę lub kinkietu również przeprowadzimy samodzielnie. W przypadku mocowań zewnętrznych powinniśmy rozróżnić dwa typy – mocowania na ocieplonej i nieocieplonej elewacji. Pierwszy z nich wymaga użycia odpowiednio długich kołków, które będą w stanie przebić się przez kilkucentymetrową warstwę ocieplenia i pewnie zakotwić się w murze domu. Jeśli izolacja termiczna budynku została wykonana za pomocą styropianu, najlepszym wyjściem będzie użycie „ślimaków” – spiralnych kołków dedykowanym właśnie temu podłożu. Kołki tego typu stabilnie kotwią się w warstwie styropianu, nie uszkadzając przy tym tynku, ani nie powodując tzw. mostków cieplnych.

W nieocieplonej elewacji możemy tymczasem zamocować lżejsze i cięższe przedmioty na kołki ramowe. Ten typ mocowania poradzi sobie zarówno z murem postawionym z pustaków, jak i pełnej cegły.

Artur Pławny z fischerpolska:
Kołki ramowe mają zintegrowany wkręt o dużym przekroju, dzięki czemu wykazują dużą nośność na ścinanie. Poza tym ich konstrukcja pozwala na bardzo nieznaczne powstawanie naprężeń w podłożu. Ma to duże znaczenie w przypadku słabych podłoży, takich jak pustaki ceramiczne lub gazobeton, ponieważ nie ma ryzyka powstawania w nich pęknięć podczas rozpierania. Warto jednak dodać, że samo wiercenie w kamieniu jest problematyczne, ponieważ w szczególności miękkie kamienie, jak np. marmur lub wapień, są podatne na łuszczenie i podczas próby wiercenia powstają odpryski lub pęknięcia.

W murze zdobionym za pomocą płytek z kamieni dekoracyjnych nie można więc wiercić z włączoną funkcją udaru.

Osadzanie kołka rozporowego. fot. fischer

Osadzanie kołka rozporowego. fot. fischer

W ogrodzie i wokół domu

Wśród popularnych mocowań domowych nie sposób nie wymienić prac związanych z urządzaniem ogrodu. Przy naprawach altanek czy montażu drewnianej pergoli możemy spokojnie wykorzystać wkręty typu DIY. Są łatwe w montażu i łatwo dają się prowadzić, przebijając się przez twarde i miękkie drewno. Oferta wkrętów jest dziś na tyle bogata, że możemy wybierać spośród kilku kolorów wkręta, zakończenia łba czy dostępnej wersji nierdzewnej. Za ich pomocą w obejściu domu dokonamy prostych napraw, jak np. mocowanie obluzowanych desek w płocie czy na tarasie. Wkręty przydadzą się także przy aranżacji kwietnika. Wersje z hakiem oczkowym umożliwią nam zamocowanie dekoracyjnych doniczek do sufitu na balkonie lub przed wejściem do domu.

Mocowanie desek w płocie.

Mocowanie desek w płocie. fot. materiały prasowe DOM.pl

Z kolei w pracach porządkowych w ogrodzie niezastąpione okażą się np. opaski mocujące. Zazwyczaj wykorzystuje się je do wiązania węży lub kabli oraz do podwiązywania roślin i krzewów. Elastyczne opaski pomogą nam zamocować młode drzewka lub inne rośliny  do podpór, krat lub trejaży.

Podwiązywanie roślin za pomocą opaski mocującej. fot. fischer

Podwiązywanie roślin za pomocą opaski mocującej. fot. fischer

Różnorodny asortyment systemów zamocowań sprawia, że do większości typowych montaży w domu znajdziemy wygodne i bezpieczne produkty, których użycie nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 7, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie