Start Arrow Finanse i prawoArrow Ubezpieczenie kredytu – jak wybrać?

Ubezpieczenie kredytu – jak wybrać?

Bank każe mi ubezpieczyć kredyt hipoteczny, ale polisa nie wydaje mi się atrakcyjna. Czy mogę skorzystać z innej, niezależnej od banku? Na co powinienem zwrócić uwagę?

Na pytanie Czytelnika odpowiada Colin Turner, Dyrektor Oddziału Groupe Prévoir:

Mało kto zwraca uwagę na ubezpieczenie jako gwarancję spłaty kredytu w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Podczas gdy jego cena i gwarancje mają duży wpływ zarówno na wysokość spłacanych przez nas zobowiązań finansowych, jak również na konsekwencje wypadków, które może przynieść nam życie.

(Mało kto zwraca uwagę na ubezpieczenie jako gwarancję spłaty kredytu w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.)

(Mało kto zwraca uwagę na ubezpieczenie jako gwarancję spłaty kredytu w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.)

Zanim wybierzemy najodpowiedniejszą dla nas polisę, należy zastanowić się nad:

1. Po pierwsze w jakim zakresie chcemy się ubezpieczyć (co ma wpływ na wysokość składki). Możemy na przykład wybrać opcję ubezpieczenia w razie śmierci, albo rozszerzyć ją o gwarancje na wypadek inwalidztwa, niezdolności do pracy lub też poważnego zachorowania.

2. Po drugie, zastanówmy się czy chcemy płacić składkę miesięczną czy też na przykład roczną. W tym drugim wypadku zazwyczaj uzyskamy korzystniejszą cenę.

3. Kolejną rzeczą do zweryfikowania są tak zwane „Wyłączenia odpowiedzialności”, które określają w jakiej sytuacji dane Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania. Jeśli na przykład uprawiamy jakiś sport o podwyższonym ryzyku (np. nurkowanie czy wspinaczkę w górach) powinniśmy zorientować się, które Towarzystwo nie wyłącza odpowiedzialności za śmierć podczas uprawiania takiej dyscypliny. Należy również sprawdzić czy w paragrafie „Wyłączenia” wymienione są wszystkie wyłączenia czy użyto jedynie sformułowania „w szczególności” i podano kilka przykładów, co pozostawia wiele niejasności co do interpretacji konkretnego niewymienionego zdarzenia.

4. Ważnym elementem jest również ograniczenia wiekowe dotyczące umowy ubezpieczenia. Tutaj zwrócić uwagę należy na fakt, że Towarzystwo limituje np. wiek zawarcia umowy w granicach 18-55 lat, ale maksymalny okres ubezpieczenia kończy się, gdy ubezpieczony ukończy 70 lat – wówczas następuje rozwiązanie umowy.

5. Towarzystwa oferują również różnego rodzaju zniżki, np. dla osób w młodym wieku lub niepalących przewidziana jest korzystniejsza wysokość składki.

6. Miejmy na uwadze, że część Towarzystw daje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia w każdej chwili, niezależnie od faktu czy już się posiada czy jest się w trakcie zaciągania kredytu hipotecznego.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że kredytobiorca nie musi korzystać z propozycji ubezpieczenia proponowanego przez bank. Ofertę zabezpieczenia kredytu hipotecznego ma w swojej ofercie prawie każde Towarzystwo. Opłaca się je porównać i przeanalizować przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 27, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty