Start Arrow OgródArrow Układamy nawierzchnię z kostki brukowej

Układamy nawierzchnię z kostki brukowej

Ścieżki, dziedzińce, podjazdy czy alejki ogrodowe to stałe elementy architektury wokół domu i ogrodu. Początkowo wykonywane były z kamienia polnego lub ciosów kamiennych, które obecnie wyparła kostka brukowa.

Jak szybko, prosto oraz profesjonalnie ją położyć podpowiada Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny Lafarge.

(Kostka brukowa to stały element architektury wokół domu. fot. Bruk-Bet)

Rozpoczynając prace z kostką brukową należy przede wszystkim odpowiednio dobrać grubość materiału. Jego wybór zależy od zawartych w projekcie warunków eksploatacji. Im mniejsze obciążenie, tym lżejszą i delikatniejszą konstrukcję możemy wykonać. Kolejną kwestią jest wybór kształtu i koloru, z którego wykonano kostkę. Tu jednak wszystko leży w gestii naszych osobistych upodobań i fantazji, ponieważ bardzo szeroka oferta rynkowa sprawia, że jedyne ograniczenie stanowi zasobność portfela.

W zależności od przeznaczenia produkuje się kostkę brukową o różnych grubościach:

 • 4 cm – do wykonania nieobciążonych chodników czy dekoracyjnych opasek wokół budynku,
 • 6 cm – do nawierzchni o małym obciążeniu (ruch pieszy i lekkich pojazdów do 3,5 tony),
 • 8 cm – na nawierzchnie ulic i parkingów,
 • 10 cm – do nawierzchni obciążonych ruchem pojazdów ciężarowych, autobusów i innych maszyn generujących duże obciążenie.

Prace ziemne – pierwszy etap

Jeżeli kupiliśmy już wybraną kostkę brukową możemy przystąpić do prac ziemnych. Ich głębokość zależy od przewidywanego obciążenia ruchem. Dla nawierzchni o charakterze chodnikowym wgłębienie będzie wynosić od 15 do 20 cm, natomiast dla silnie obciążonych ciągów komunikacyjnych co najmniej 50 cm.

Przy pracach na małych powierzchniach wokół domu, typu chodnik lub placyk, prace wykonuje się ręcznie. Jeżeli kładziemy kostkę na wielkich powierzchniach najczęściej korzysta się z profesjonalnych urządzeń. Dno wykopu powinno być tak ukształtowane i zagęszczone, aby odpowiadało powierzchni wraz ze spadkami, które są kluczowe w procesie odprowadzania wody. Na dużych obszarach, gdzie trudno odpowiednio wyprofilować spadki, stosuje się elementy odwodnienia liniowego w postaci korytek betonowych, które wmontowuje się w nawierzchnię.

(Podczas prowadzenia prac ziemnych należy pamiętać o odpowiednio wyprofilowanych spadkach. fot. Bruk-Bet)

Krawężniki

Przystępując do pracy nad montowaniem krawężników musimy przede wszystkim wiedzieć jakie będzie przeznaczenie wybrukowanej powierzchni.

Jeżeli brukujemy ścieżkę, wystarczą krawężniki chodnikowe lub palisada, jeżeli natomiast będzie to droga przeznaczona pod pojazdy, należy zamontować krawężniki drogowe. W tym przypadku pamiętajmy, że to one będą określać płaszczyznę powierzchni, dlatego też muszą być wykonane wyjątkowo starannie a poziom nawierzchni powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt. To zagwarantuje, że podczas eksploatacji unikniemy zanieczyszczenia jej ziemią, która może być nanoszona wraz ze spływającą wodą.

Wzmocnienie podłoża

Solidna i mocna podbudowa jest niezbędna, jeżeli nawierzchnia będzie podlegać silnym obciążeniom. Przystępując do wzmocnienia podłoża najpierw usuwamy humus, a następnie rozdrabniamy grunt przy pomocy kultywatora lub glebogryzarki.

Rozdrobniony grunt zwilżamy wodą i mieszamy z cementem. Najlepiej sprawdzi się cement uniwersalny klasy 32,5 o podwyższonej urabialności i przyczepności do podłoża.
Przed rozpoczęciem wiązania powierzchnię zagęszczamy zagęszczarką. Przy wzmacnianiu podłoża zużyjemy około jednego worka cementu ma 5m2 powierzchni.

Warstwa podbudowy

W skład warstwy podbudowy wchodzi wilgotny piasek oraz cement – jeden worek na 3m2. Składniki mieszamy na głębokość około 15 cm, a powierzchnię wyrównujemy i zagęszczamy. Przy tych pracach należy uwzględnić zmiany poziomów, które nastąpią po zagęszczeniu podkładu. Dlatego też trzeba zawsze pamiętać aby poziom warstwy podkładowej był wyższy o 1-2 cm.

Uwaga! Jeżeli decydujemy się na odwodnienie liniowe, na warstwie podbudowy montujemy korytka betonowe!

Układamy kostkę brukową

Na tak przygotowanym podłożu możemy zacząć układać kostkę brukową. Jej kolejne elementy układamy w taki sposób aby ciasno do siebie przylegały. Co ciekawe, podczas układania warto korzystać od razu z 3 palet jednocześnie. To pozwoli nam uniknąć zróżnicowania kolorystycznego na dużych powierzchniach.

Nie wolno zapominać także o stąpaniu wyłącznie na już ułożonej powierzchni, dzięki czemu nie naruszymy warstwy podbudowy. Jeżeli musimy przyciąć elementy skrajne, najlepiej użyć do tego szlifierki z diamentową tarczą do betonu lub specjalnej gilotyny.

(Podczas układania kostki nie można naruszać warstwy podkładowej. fot. Bruk-Bet)

Po zakończeniu układania całość dociskamy do podłoża. Do tej operacji możemy także użyć wibratora powierzchniowego zaopatrzonego w specjalną gumową nakładkę, dzięki czemu wyeliminujemy nierówności i nie uszkodzimy powierzchni kostki.

Na koniec całą powierzchnię przykrywamy cienką warstwą piasku, który wchodząc między szczeliny dodatkowo klinuje kostki. Resztę piasku wymiatamy. Dodatkowo nawierzchnię można zabezpieczyć specjalnym impregnatem, co zmniejszy jej chłonność, ograniczy dostęp kurzu i uwydatni kolor kostki.

Pamiętajmy, że – pod wpływem opadów atmosferycznych – na nowo położonej kostce brukowej mogą pojawić się wapienne przebarwienia zwane wykwitami. Niestety nie możemy ich zareklamować, na szczęście nie mają wpływu na wartość użytkową kostki, a po kilku miesiącach zanikają same.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-04-22 09:29:34

osobiście jestem na etapie szukania kostki brukowej, ale bardzo podoba mi się kostka Babilon, przenosi w takie czasy starożytnej Babilonii ;)

Calif Odpowiedz 2013-06-06 21:23:34

Wiadomo najważniejsze jest przygotowanie podłoża pod kostkę. Niedawno widziałem u swojego kolegi, który ułożył sobie przed domem płyty tarasowe Finezja z Bruk-Bet. Ciekawa kolorystyka i kształt płyt nadają interesującego efektu nawierzchni przed domem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

 • JAKARTA

 • Nautilus ip67. 35 W

 • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

 • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

 • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

 • Promocja

  Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród