Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Układamy płytki wielkoformatowe

Układamy płytki wielkoformatowe

Płytki na ścianie i podłodze to jeden z najbardziej popularnych sposobów wykończenia łazienek, kuchni i korytarzy, a także elementów na zewnątrz budynku: tarasów, schodów czy nawet elewacji.

Formaty płytek są różne, standardowe i na wymiar, małe, duże i bardzo lubiane płytki wielkoformatowe.

Wielkoformatowe płytki cieszą się dużym uznaniem osób, urządzających swój dom czy mieszkanie. Pozwalają uzyskać oryginalną aranżację wnętrza, nie ograniczoną ani rozmiarem płytki, ani jej kształtem czy kolorem. Dzięki niewielkiej liczbie łączeń w dużych przestronnych wnętrzach wyglądają jak jednolita ściana. Nadają się zarówno do nowoczesnych wnętrz, gdzie króluje minimalizm i prostota formy, jak i do wnętrz bardziej klasycznych, nawiązujących do wystroju niemalże pałacowego.

(Producent Cotto d’Este)

Uwaga! Płytki o dużych rozmiarach potrzebują przestrzeni i sporej powierzchni. Mała łazienka czy przedpokój będzie przytłoczona wielkoformatowym elementem, a oczekiwany efekt estetyczny nie zostanie osiągnięty.

Mówiąc o płytkach wielkoformatowych mamy na myśli rozmiar 30×60, 60×60, 30×90. Na rynku są jednak dostępne i większe formaty, takie jak 100×100 czy 100×150 cm. Ostatnim hitem – ze względu na koszt materiału i robocizny, niezbyt jeszcze popularnym – są gresy wielkoformatowe o rozmiarze 100×300 cm, przy czym ich grubość nie jest większa niż 3 mm (standardowe płytki gresowe mają grubość 9-12 mm).

(Producent SALONI Ceramica)

Płytki o dużych rozmiarach mają niewielką nasiąkliwości, antypoślizgowe i są łatwe w myciu, dlatego nadają się do „trudnych” pomieszczeń, jak właśnie kuchnie, łazienki czy przedpokój. Ich wykończenie może być matowe lub połyskliwe, zależne od projektu wnętrza i naszych upodobań. Charakteryzują się również dużą odpornością na mróz i wodę, zatem jeśli zastosujemy opcję z dodatkową warstwą z siatki z włókna szklanego, można je nawet stosować na zewnątrz.

Te najmniejsze z największych formatów płytek możemy oczywiście próbować ułożyć samodzielnie. Największe jednak warto zlecić fachowcom. Ze względu na ich minimalną grubość należy obchodzić się z nimi niezwykle starannie, od momentu przewozu do montażu.

Zobacz – Jak układać duże płytki?

Aby w pełni wykorzystać wysokie właściwości gresu wielkoformatowego, należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże, na którym jest układany, a także wybrać odpowiednią technologię montażu. Podłoże pod płytki musi mieć odpowiednią wilgotność, należy zwrócić również uwagę na obciążenie, jakie przewidywał projekt domu, i w razie potrzeby wzmocnić je. Podłoże ponadto musi być płaskie, bez pęknięć i rys, odkurzone i odtłuszczone.

W zależności od tego, gdzie układane są płytki – na zewnątrz czy wewnątrz domu oraz w zależności od powierzchni podłoża, mamy do wyboru kilka metod montażu.

Montaż płytek na klej

To najbardziej popularny sposób montażu każdego rodzaju płytek w pomieszczeniach. Układając jednak wielkoformatowe elementy należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie zaprawą klejową całej powierzchni między płytką a podłożem. Nie może być mowy o nakładaniu zaprawy tylko na narożniki, gdyż płytka może po prostu pęknąć pod naciskiem stopy. Wygodne w użyciu są zaprawy o zwiększonej rozlewności.

Metoda wibracyjna

Metoda wibracyjna układania płytek polega na zastosowaniu zaprawy cementowej pod okładzinę, a następnie wibrowaniu za pomocą specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu płytka jest jednorodnie połączona z podłożem. Wibrowanie również przyspiesza montaż płytek i sprawia, że powstaje bardzo trwała okładzina. Ze względu na to, że jest to polecana metoda na duże powierzchnie oraz potrzebę zastosowania specjalnego sprzętu, wykonywana jest najczęściej w obiektach użyteczności publicznej.

Mocowanie mechaniczne

Mocowanie mechaniczne umożliwia montaż płytek na elewacji. Płytki przymocowane są za pomocą kotew, a w zależności od technologii mogą być one widoczne lub niewidoczne. Drugi sposób jest oczywiście zdecydowanie trudniejszy i wymaga specjalistycznego sprzętu, ale efekt elewacji jest dużo bardziej estetyczny.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie