Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Montaż paneli podłogowych to element wykończenia, który zazwyczaj bierzemy w swoje ręce. Jak zrobić to fachowo? Przed przystąpieniem do pracy warto pamiętać o kilku poradach.

Do ułożenia paneli podłogowych wystarczy dobry plan, trochę narzędzi i umiejętności majsterkowicza.

Do ułożenia paneli podłogowych wystarczy dobry plan, trochę narzędzi i umiejętności majsterkowicza.

Co przygotować?

 • piłę lub gilotynę do paneli
 • młotek
 • kątownik
 • łyżkę do paneli
 • dobijak
 • klocki dystansowe
 • taśmę mierniczą
 • folię paroizolacyjną
 • piankę podłogową

Są niedrogie, odporne na zniszczenia i dostępne w wielu wzorach i kolorach. Z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza. Do ułożenia paneli podłogowych wystarczy dobry plan, trochę narzędzi i umiejętności majsterkowicza.

Układanie paneli – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy zaplanować ilość materiału, jaka będzie potrzebna do ułożenia paneli. Powierzchnie podłogi należy dokładnie wymierzyć, pamiętając przy tym o wszelkich wnękach, załamaniach i potencjalnych przeszkodach (rurach, futrynach, meblach w zabudowie).

Adam Raczkowski, product manager w Lange Łukaszuk:
Przy takim układzie pomieszczenia warto zaopatrzyć się w gilotynę do przycinania paneli – niewielkie i niedrogie urządzenie, które zapewnia szybkie oraz bezpieczne cięcia i pracuje praktycznie bez pylenia. Warto pamiętać, by przed układaniem paneli pozwolić im się „zaaklimatyzować” – pozostawienie ich na ok. 48 godzin w temperaturze pokojowej sprawia, że zapobiega się rozprężeniu materiału.

Gilotyna Wolfcraft

Gilotyna Wolfcraft

Zadbaj o odpowiednie warunki

Przed przystąpieniem do układania paneli wyrównaną podłogę należy:

 • oczyścić z zabrudzeń
 • rozścielić na niej folię paroizolacyjną (0,2 mm grubości)
 • oraz izolację akustyczną z pianki polipropylenowej (3 mm grubości).

By ułatwić sobie montaż, warto przykleić do podłoża dwustronną taśmę klejącą. Tak stworzona izolacja pozwala wygłuszyć posadzkę i uniknąć efektu trzeszczących paneli.

Zanim rozpoczniemy ich układanie, warto również zaplanować wzdłuż ścian tzw. szczelinę dylatacyjną (ze względu na naturalną tendencję paneli do rozszerzania się), którą zasłoni listwa przypodłogowa – można ją wyregulować specjalnymi drewnianymi klinami.

Przy większych pomieszczeniach warto zaplanować dylatacje także na środku wnętrza – maskuje się je specjalnymi listwami. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym są układane panele, musi być minimum 12°C, a wilgotność nie powinna przekraczać 60%.

Prawidłowe układanie paneli

By panele dobrze się prezentowały, należy układać je prostopadle do okna – zgodnie z kierunkiem padania światła. Pozwala to zadbać o większą estetykę pomieszczenia (mniej widoczne połączenia między panelami). Można jednak odstąpić od tej reguły, co pozwala na wizualne poszerzenie pomieszczenia. Układając panele, należy starannie połączyć je na zatrzask i delikatnie podbić za pomocą dobijaka. Tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca, warto skorzystać z łyżki do paneli.

Adam Raczkowski, product manager w Lange Łukaszuk:
To sytuacja charakterystyczna dla końcu rzędu paneli, w której warto skorzystać z dociągacza paneli Wolfcraft – prostego w obsłudze urządzenia łączącego funkcje dobijaka, łyżki dociągającej i młotka. Dzięki przesuwnemu ciężarowi i ogranicznikowi wysokości praktycznie nie występuje możliwość uszkodzenia paneli. Co dalej?

Dociągacz paneli Wolfcraft

Dociągacz paneli Wolfcraft

Panele rzędami lub pojedynczo

Układanie kolejnego rzędu paneli należy rozpoczynać od ostatniego fragmentu panelu z rzędu poprzedzającego (ten nie powinien być krótszy niż 40 cm – co pozwoli lepiej prezentować się gotowej podłodze, gdy panele będą miały podobną długość).

Po ułożeniu kilku pojedynczych rzędów paneli podłoga powinna się usztywnić na tyle, by możliwe było jej dalsze układanie seriami kilku rzędów (by zrobić to dokładnie, najlepiej mieć pomocnika). Przed ułożeniem ostatniego rzędu paneli prawdopodobnie konieczne będzie docięcie paneli wzdłuż dłuższego boku. Należy przy tym pamiętać o uwzględnieniu szczeliny dylatacyjnej. Konieczne będzie także połączenie paneli z innymi pokryciami podłogowymi – za pomocą profili wykończeniowych lub listewki mocowanej bezpośrednio do podłogi. Jednak w tym ostatnim przypadku wkręty mocujące pozostaną widoczne.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie