Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Układanie płytek krok po kroku

Układanie płytek krok po kroku

Kiedy można stwierdzić, że okładzina ceramiczna została ułożona prawidłowo?  Aby odpowiedzieć na to pytanie należy się zastanowić, w jakim celu została położona i jaki efekt chcieliśmy osiągnąć.

W głównej mierze chodzi o uzyskanie bardzo trwałej, estetycznej powierzchni, łatwej do utrzymania w czystości i odpornej na działanie wilgoci, czynników atmosferycznych, promieni UV itd.

Trwałość okładziny ceramicznej zależeć będzie od dwóch głównych czynników:

1.prawidłowego doboru płytek

2.prawidłowego montażu okładziny

Po pierwsze podłoże pod płytki! Musi być nośne, wolne od pęknięć oraz pozostałości innych zapraw, odpylone i suche. Powinno też być równe, płaskie oraz trzymać pion i poziom. Podłoża o dużej nasiąkliwości należy zagruntować, a nowo wykonane powinny być wysezonowane.

Po drugie klej do płytek! Ważne jest, aby zaprawa klejowa była prawidłowo dobrana do rodzaju płytek oraz obciążenia powierzchni. Należy przestrzegać zaleceń producenta chemii.

Po trzecie izolacja! Na powierzchniach obciążonych wilgocią lub wodą należy wykonać izolację wodoszczelną. W sposób szczególny dotyczy to powierzchni zewnętrznych takich jak: tarasy czy balkony, schody zewnętrzne, podjazdy itd. W tych przypadkach należy również pamiętać o wykonaniu odpowiednich spadków i odprowadzeniu wody.

Po czwarte wykonawca! Warto korzystać z usług fachowców, co do których mamy pewność, że są w stanie sprostać powierzonemu zadaniu i dysponują odpowiednią wiedzą techniczną. Nieocenionym źródłem informacji i porad mogą być doradcy techniczni producentów materiałów, którzy są z reguły ekspertami w swojej dziedzinie. W  ten sposób można łatwo  zweryfikować umiejętności i wiedzę wykonawcy. Trzeba pamiętać, że nawet najlepsze materiały nie gwarantują uzyskania zamierzonego efektu, jeśli nie są zamontowane w odpowiedni sposób.

ukladanie plytek

Estetyka będzie zależała głównie od:

1. fachowego montażu

Po pierwsze podłoże pod płytki! Wykonawca powinien dokonać dokładnych pomiarów geometrii pomieszczenia i stwierdzić np. czy ściany są pionowe, podłoga pozioma, a pomieszczenie jest prostokątne. W przypadku znacznych odchyłek należy zreprofilować powierzchnie, w przeciwnym razie po zamontowaniu płytek wszelkie odchyłki zostaną uwidocznione przez prostolinijnie przebiegające spoiny.

Po drugie projekt! Przed przystąpieniem do prac należy starannie zaplanować (zaprojektować) układ płytek, zwracając szczególną uwagę na przebieg spoin oraz linii cięcia, biorąc pod uwagę elementy wyposażenia pomieszczenia oraz pomiary pomieszczenia.

Po trzecie wykonawstwo! Fachowo ułożone płytki powinny tworzyć płaską, równą powierzchnię, pionowa lub poziomą (chyba że wymagane są spadki), nie powinny klawiszować, a spoiny powinny przebiegać prosto na całej długości i mieć jednakową szerokość. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne usunięcie wszelkich pozostałości zapraw klejących, fugowych, silikonów i innych z powierzchni płytki. Pozostając na powierzchni płytki w postaci cienkiej niewidocznej warstwy znacznie zwiększają jej porowatość, a co za tym idzie powodują gromadzenie się zanieczyszczeń i problemy z ich usuwaniem.

2.jakości płytek ceramicznych

Od jakości płytek ceramicznych zależeć będą przede wszystkim ich walory estetyczne, te widoczne od razu  takie jak odchyłki wymiarowe, i te zauważalne po czasie jak odporność na zabrudzenia i utrzymanie w czystości. Warto przy tym korzystać z płytek uznanych producentów, a zakupu dokonywać u wyspecjalizowanych sprzedawców. Warto wiedzieć, że niektóre z cech płytek gorszej jakości ujawniają się z czasem i nie sposób ich przewidzieć wcześniej, szczególnie, jeśli nie ma się doświadczenia.

Łatwość utrzymania w czystości zależy głównie od rodzaju powierzchni płytki, a mianowicie płytki strukturyzowane – o powierzchni porowatej będą trudniejsze do utrzymania w czystości, a posiadające gładkie szkliwo będzie można łatwo wyczyścić. Należy przy tym pamiętać, że płytki szkliwione z natury będą wygrywać w tej kategorii, natomiast gres, nawet o gładkiej matowej czy polerowanej powierzchni jest bardziej porowaty, a co za tym idzie trudniej go zmyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na gres polerowany lub satynowany, gdyż w procesie produkcji zeszlifowaniu ulega wierzchnia, „najszczelniejsza” warstwa płytki, odkrywając jednocześnie większą ilość mikroporów. Może to powodować ryzyko trwałego wniknięcia w głąb płytki silnie barwiących substancji (kawa, soki owocowe itd.). Trzeba zatem pamiętać o ich szybkim usunięciu z powierzchni płytki lub jej zabezpieczeniu specjalnym impregnatem.

Autor: Artur Kurzak, Ekspert firmy Dagma

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny