Start Arrow Finanse i prawoArrowUmowy budowlaneArrow Umowa na zwrot kosztów

Umowa na zwrot kosztów

Umowy na zwrot kosztów, w skrócie umowy ZK, są to umowy, w których płatność na rzecz wykonawcy określana jest na podstawie rzeczywiście poniesionych przez niego kosztów, do których dodaje się przewidziane w umowie wynagrodzenie stanowiące zarobek wykonawcy.

umowa o zwrot kosztowWynagrodzenie może być płatne dwojako, a mianowicie jako procent od kosztów lub stała kwota. Wysokość tego wynagrodzenia może być elementem przetargowym przy wyborze wykonawcy. Płatność na rzecz wykonawcy nie zależy od wcześniej prowadzonych szacunków czy kalkulacji i w umowie często określana jest jako wstępna lub orientacyjna.

Koszty ponoszone przez wykonawcę powinny być precyzyjnie określone – co będzie, a co nie będzie rozumiane jako koszt. Klient nie może bowiem pokrywać wydatków, które wynikają np. z nieudolności czy niestaranności wykonawcy (np. koszty materiałów zniszczonych podczas niedbałego rozładunku).

Z natury swojej umowa o tak określonych warunkach płatności nie zawiera w momencie jej podpisywania ostatecznej kwoty należnej wykonawcy za wykonanie przedmiotu zamówienia. Znana jest ona dopiero po zakończeniu robót w rozliczeniu końcowym.

Postawmy pytanie – jakie następstwa o charakterze organizacyjnym i ekonomicznym powstają dla stron po zawarciu danego rodzaju umowy? Poniżej zostaną podane najczęściej wskazywane. Podane one zostaną celowo w wymiarze „czarno – białym” z myślą o uwypukleniu różnic. W praktyce w treść umowy mogą być bowiem wprowadzane różne zapisy ograniczające „czystość” jednego lub drugiego rodzaju umowy.

Autor: Wydawnictwo WEKA

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 20, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty