Start Arrow WykańczanieArrow Umowa o prace remontowe – sprawdź, jak pracuje ekipa?

Umowa o prace remontowe – sprawdź, jak pracuje ekipa?

Wraz ze słoneczną aurą nadszedł czas domowych porządków i remontów. To także czas wykańczania mieszkań. Wiele osób powierza ekipie remontowej położenie płytek na podłodze w kuchni, przedpokoju lub łazience. Fachowcy są jednak różni – jak przypilnować ich prac?

Wybór ekipy remontowej

Jak znaleźć rzetelną ekipę remontową? Najlepiej rozejrzeć się wokół siebie – może ktoś z naszej rodziny, znajomych lub sąsiadów robił ostatnio remont, jest zadowolony z efektu i może polecić nam sprawdzonych fachowców? Można również zapytać o wykonawcę w składzie budowlanym lub poszukać informacji w Internecie, zwłaszcza na forach, gdzie ludzie wymieniają się opiniami.

Dobrym pomysłem jest także zaproszenie kilku ekip, porównanie cen, zorientowanie się, z jakich materiałów korzystają i na podstawie rozmowy wybranie najlepszej. Możemy poprosić o kontakt do ostatniego zleceniodawcy i sprawdzić, czy był zadowolony z efektu pracy ekipy.

Wybór polecanego fachowca ma wiele plusów. Po pierwsze, dzięki temu wiadomo, że dana osoba jest uczciwa i dotrzymuje terminów. Po drugie, jeśli glazurnika poleci ktoś bliski, można zobaczyć efekty jego pracy (np. wyremontowaną łazienkę).

Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic:
Niezależnie od tego, czy ekipa jest sprawdzona, należy podpisać z nią umowę. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Zabezpieczy nas to przed przeciągającymi się pracami. Nie powinno też zabraknąć informacji, że to ekipa dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do prac, a po ich zakończeniu pozostawi pomieszczenie czyste. Bardzo ważne jest też ujęcie w umowie terminów gwarancji i rękojmi – jest to czas, w którym fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia usterek wynikających z jego zaniedbań.

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do remontu należy sprawdzić, czy kupione płytki nie mają żadnych wad. Może okazać się na przykład, że są nierównomiernie wybarwione i efekt będzie znacząco odbiegał od naszych oczekiwań. Dobrze jest też sprawdzić, czy szkliwo na płytkach nie jest spękane, czy brzegi płytek nie mają uszczerbień, a te same elementy z różnych kartonów mają identyczną wielkość i odcień. Płytki jednego rodzaju należy dobierać z tej samej partii produkcyjnej.

Jeśli nie ma powodów do niepokoju, ekipa może rozpocząć pracę. Warto zwrócić uwagę, czy fachowcy pamiętają o przygotowaniu powierzchni do kładzenia płytek: umyciu jej, zagruntowaniu i ewentualnym wyrównaniu.

Prace rozpoczęte – co dalej?

Gdy podłoże jest przygotowane, ekipa może zabierać się za kładzenie płytek. Podstawową zasadą jest układanie płytek od środka pomieszczenia. Jeżeli na podłogach lub ścianach będzie kładziony gres polerowany, należy pamiętać o zaimpregnowaniu go przed fugowaniem. Gdy płytki są gotowe, fachowcy przystępują do wypełniania szczelin fugą.

Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg:
Wybierając fugi, należy korzystać z produktów dobrego producenta, które posiadają odpowiednie atesty. Warto pamiętać, że dobrze dobrana fuga znacząco wpływa na wygląd i trwałość podłogi.

Są dwie podstawowe metody wyboru fug – podobnych do koloru płytek i kontrastowych. Obecnie częstym zabiegiem jest wypełnianie szczelin między nowoczesnymi płytkami kolorowymi fugami, co podkreśla ich kolor, kształt i sposób ułożenia. Decydując się na nie, należy sprawdzić na małej powierzchni, czy fuga nie przebarwia lub nie rysuje ceramiki.

W przypadku płytek o naturalnym wzorze, najlepsze będą fugi w kolorze do nich zbliżonym. Pozwoli to na uzyskanie efektu jednolitej, optycznie większej powierzchni i nie będzie odwracać uwagi od urody wzoru. W płytkach rektyfikowanych wystarczy minimalna fuga – chyba że w pomieszczeniu będzie ogrzewanie podłogowe, wówczas fuga powinna mieć około 4 mm. Cementowe fugi między płytkami podłogowymi ciemnieją z czasem, dlatego ważne jest, by wybierając je zdecydować się na odcień jaśniejszy niż ten, który docelowo chcemy uzyskać.

Po skończonej pracy

Po wyschnięciu fugi porządna ekipa powinna umyć płytki i posprzątać po swojej pracy. Uwaga, niektóre rodzaje płytek wymagają specjalnych zabezpieczeń, np. gresy polerowane – impregnacji.

Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg:
By w pełni cieszyć się z efektu, należy impregnować płytki regularnie, w zależności od intensywności i miejsca użytkowania okładziny. Użycia specjalnych środków wymagają nie tylko gresy polerowane czy kamień naturalny, ale również elementy z kamienia (np. mozaiki kamienne). Zadbane płytki będą bardziej odporne na zabrudzenia, co pozwoli zaoszczędzić czas i energię potrzebne na ich czyszczenie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dominik Odpowiedz 2015-03-22 00:07:47

Tylko i wyłącznie umowa chroni nas przed niedobrze wykonaną praca budowlańców. Nawet niewielka zaliczka powinna byc jakos zaksięgowana, chyba że ma się znajomego Gienka który wszystko bierze do kieszeni. Generalnie profesjonaliści powinni mieć za co rozpocząć budowę i przysłać pracowników nawet jeśli mowa o delegacji. Fajnie też usłyszeć od firmy że wykonywała prace różnymi technikami i materiałami, ja szukałem firmy która wykonałaby dom kanadyjczykiem i znalazłem firmę moltom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  TK Lighting Lampa Wisząca Backaz Gray III + gr...

 • Plafon Vaio 5 White

 • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

 • Lampa ozdobna SANSEVIERIA

 • Plafon Cloud Gray TK Lighting

 • Komplet Dywaników Łazienkowych Montana 01 Sza...

 • Promocja

  Lampa podłogowa trójnóg Awena Mix

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie