Start Arrow Finanse i prawoArrow Upadłość dewelopera – nabywca na czele wierzyteli

Upadłość dewelopera – nabywca na czele wierzyteli

W zeszłym roku weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa deweloperska. Na jej mocy wprowadzone jednak także pewne zmiany w ustawie z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze, z których wynika, że w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera nabywcy lokalu są w lepszej sytuacji niż inni wierzyciele dewelopera.

Zobacz także:

(Ustawa deweloperska w pierwszej kolejności ma chronić prawa nabywców)

Z nowych regulacji wynika, że w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera (w rozumieniu ustawy deweloperskiej), środki zgromadzone na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie oraz dopłaty wnoszone przez nabywców stanowią osobą masę upadłości. Służy ona zaspokojeniu w pierwszej kolejności nabywców lokali lub domów, objętych tym przedsięwzięciem.

W przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera, zgromadzenie nabywców lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych podejmuje uchwałę w przedmiocie zaspokojenia się ze środków zgromadzonych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych, kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego przez zarządcę lub syndyka albo zawarcia układu.

Powyższe regulacje stawiają nabywców w znacznie lepszej sytuacji niż innych wierzycieli dewelopera, dzięki czemu mają oni szansę jeśli nie na zamieszkanie we własnym mieszkaniu, to przynajmniej na zwrot kosztów poniesionych na ten cel.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 9, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty