Start Arrow OgródArrow Uprawa roślin. Hortensja w ogrodzie i w doniczce

Uprawa roślin. Hortensja w ogrodzie i w doniczce

Hortensja to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Okres jej kwitnienia jest długi. Kwitnie od początku kwietnia do wczesnych dni jesieni. Zastanawiasz się, jak ją pielęgnować? Oto kilka wskazówek…

Hortensja i jej pielęgnacja w ogrodzie

Hortensja nie należy do roślin, których pielęgnacja jest skomplikowana. Pamiętać jednak należy o kilku, ważnych aspektach, które należy spełnić, by cieszyć się jej pięknem…

Stanowisko

Hortensja nie może być narażona na silne promienie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że dobrze radzi sobie w cieniu. Najlepiej rozwijać się będzie w lekko nasłonecznionym miejscu, z niewielką dawką cienia. 

Gleba 

Powinna być wilgotna, żyzna i próchnicza. Pamiętajmy, by nie była zbyt mokra.

Pielęgnacja

Regularne nawożenie hortensji, gwarantować będzie jej piękny wygląd. Co ciekawe, najlepiej nawozić ją w okresie kwitnienia. W sprzedaży mamy szeroki wachlarz odżywek, które sprawdzą się doskonale!

Zimowanie hortensji

Hortensja wymaga odpowiedniego przygotowania na zimę, by ponownie zakwitła na wiosnę. Należy przykryć ją przy glebie korą, by zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem. Górę rośliny warto przykryć siatką cieniującą. Na wiosnę, gdy krzew zacznie wzrastać, przycinamy obumarłe gałązki.

Hortensja w doniczce

Piękną hortensją możemy cieszyć się również w domu. Hortensja w doniczce może stanąć w pomieszczeniu, częściej jednak hortensja w doniczce jest dekoracją balkonu czy tarasu.

Możemy kupić gotową ziemię do hortensji, wsypać ją do pojemników, pamiętając, by miały na spodzie drenaż – woda nie powinna stać w doniczce.Na spód doniczki warto również wysypać keramzyt, który będzie warstwą drenażu.

Jak wspomnieliśmy wyżej, hortensja lubi półcień, dlatego nie powinna stać na południowej stronie, ale za zimno i za ciemno będzie jej również na tarasie od strony północnej.

Pielęgnacja hortensji w doniczce wymaga codziennego podlewania latem, codziennego nawożenia nawozem dla hortensji oraz przycinania tylko suchych, obumarłych pędów. Zimą podlewamy hortensję co 10 dni i przenosimy do zimnego pomieszczenia (np. pomieszczenia gospodarczego) lub szczelnie owiniętą pozostawiamy na balkonie.

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 28, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Radek Kurdziel Odpowiedz 2017-11-20 15:56:27

W jakim miejscu posadziłaś hortensje ogrodowe? Miejsce, w którym będą rosły hortensje ogrodowe powinno być przede wszystkim osłonięte, nie narażone na zimne wiatry zimą oraz na linii przymrozków wczesną wiosną. Sadząc hortensje ogrodowe w miejscu zacisznym mamy gwarancję, że pąki kwiatowe nie przemarzną. Dodatkowo należy chronić wierzchołki pędów w okresie zimowym matami słomianymi lub grubą agrowłókniną zimową a dodatkowo zrobić kopczyk z kory i suchych liści a na koniec obłożyć gałązkami z drzew iglastych. Tak zabezpieczone krzewy hortensji na pewno odwdzięczą się corocznym kwitnieniem!

Zyta Odpowiedz 2015-06-30 15:54:16

Piękne. Niestety u mnie tak nie chcą zakwitnąć :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty