Hortensja to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Okres jej kwitnienia jest długi. Kwitnie od początku kwietnia do wczesnych dni jesieni. Zastanawiasz się, jak ją pielęgnować? Oto kilka wskazówek…
Hortensja i jej pielęgnacja w ogrodzie
Hortensja nie należy do roślin, których pielęgnacja jest skomplikowana. Pamiętać jednak należy o kilku, ważnych aspektach, które należy spełnić, by cieszyć się jej pięknem…
Stanowisko
Hortensja nie może być narażona na silne promienie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że dobrze radzi sobie w cieniu. Najlepiej rozwijać się będzie w lekko nasłonecznionym miejscu, z niewielką dawką cienia.
Gleba
Powinna być wilgotna, żyzna i próchnicza. Pamiętajmy, by nie była zbyt mokra.
Pielęgnacja
Regularne nawożenie hortensji, gwarantować będzie jej piękny wygląd. Co ciekawe, najlepiej nawozić ją w okresie kwitnienia. W sprzedaży mamy szeroki wachlarz odżywek, które sprawdzą się doskonale!
Zimowanie hortensji
Hortensja wymaga odpowiedniego przygotowania na zimę, by ponownie zakwitła na wiosnę. Należy przykryć ją przy glebie korą, by zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem. Górę rośliny warto przykryć siatką cieniującą. Na wiosnę, gdy krzew zacznie wzrastać, przycinamy obumarłe gałązki.
Hortensja w doniczce
Piękną hortensją możemy cieszyć się również w domu. Hortensja w doniczce może stanąć w pomieszczeniu, częściej jednak hortensja w doniczce jest dekoracją balkonu czy tarasu.
Możemy kupić gotową ziemię do hortensji, wsypać ją do pojemników, pamiętając, by miały na spodzie drenaż – woda nie powinna stać w doniczce.Na spód doniczki warto również wysypać keramzyt, który będzie warstwą drenażu.
Jak wspomnieliśmy wyżej, hortensja lubi półcień, dlatego nie powinna stać na południowej stronie, ale za zimno i za ciemno będzie jej również na tarasie od strony północnej.
Pielęgnacja hortensji w doniczce wymaga codziennego podlewania latem, codziennego nawożenia nawozem dla hortensji oraz przycinania tylko suchych, obumarłych pędów. Zimą podlewamy hortensję co 10 dni i przenosimy do zimnego pomieszczenia (np. pomieszczenia gospodarczego) lub szczelnie owiniętą pozostawiamy na balkonie.
Dodaj komentarz