Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Urządzamy funkcjonalną jadalnię

Urządzamy funkcjonalną jadalnię

Nic tak nie zbliża ludzi do siebie, jak wspólne biesiadowanie – to dobrze znana prawda. Jednakże wspólny posiłek z pewnością smakować będzie dużo lepiej w pięknie urządzonym i funkcjonalnym wnętrzu. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, kiedy urządzamy jadalnię.

Zobacz także:

Dużo zależy od tego, jak duże jest nasze mieszkanie, oraz od naszego stylu życia. W niewielkim mieszkaniu możemy wydzielić kąt jadalny w kuchni. Jest to jednak rozwiązanie dobre tylko wtedy, gdy z jadalni korzystają głównie domownicy. Gdy planujemy często przyjmować gości, a rozmiary mieszkanie nie pozwalają nam na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia, dużo lepiej będzie miejsce do jedzenia urządzić w salonie. Gdy łączymy jadalnię z kuchnią, warto zastosować ściankę działową, aby ukryć strefę roboczą kuchni.

(Jeśli w jadalni chcemy przyjmować gości, możemy połączyć ja z salonem, fot. Woodways)

Najważniejszym meblem w jadalni jest rzecz jasna stół. Jak dobrze go wybrać? Bardzo istotnym czynnikiem jest wzrost domowników. Niedopasowanie wysokości już o 2 centymetry może spowodować dyskomfort. Jest to istotne zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że stoły jadalniane nie posiadają regulacji wysokości blatu. W wielu przypadkach może być za to przedłużany.

(Stół jest najważniejszym meblem w jadalni, fot. Dekoral)

Najważniejsze parametry stołu to:

 • Szerokość blatu – dwóch użytkowników siedzących naprzeciwko siebie powinno móc swobodnie siedzieć naprzeciwko siebie tak, aby ich zgięte nogi nie przeszkadzały sobie.
 • Długość blatu – osoby siedzące przy stole nie powinny przeszkadzać sobie łokciami podczas spożywania posiłków. Warto, by był pomiędzy nimi pewien odstęp.
 • Rozsuwanie blatu – należy sprawdzić, czy jest w ogóle możliwe i czy korzystanie ze stołu jest wygodne w obu pozycjach.
 • Wysokość umiejscowienia blatu.
 • Wysokość do oskrzyni – musi zezwalać na swobodne umieszczenie nóg pod stołem
 • Rozstaw nóg – nie może dojść do sytuacji, kiedy krzesło nie mieści się pomiędzy nogami stołu

(Gdy urządzamy jadalnię, bardzo ważne jest wykonanie dokładnych pomiarów, fot. www.myin.pl)

Pamiętajmy tez o wykonaniu kilku pomiarów. Do swobodnego przemieszczania się wokół stołu konieczne będzie około 45-60 centymetrów przestrzeni dookoła mebla. Minimalne wymiary stołu to 80 x 120 centymetrów. Idealny stół dla czteroosobowej rodziny powinien mieć wymiary 90 x 130 centymetrów. Pamiętajmy, że każde z krzeseł zajmuje ok 60 centymetrów przy obwodzie stołu. Jeśli zatem chcemy po każdej stronie stołu posadzić po trzy osoby, wymagana jest minimalna długość 180 cm.

(W jadalni przyda się także kredens lub komoda, fot. Klose)

Koniecznym elementem jadalni jest także komoda lub kredens. W meblu tym możemy przechowywać zastawę stołową, a na półeczkach stawiać ozdobne bibeloty. Zadbajmy tez o odpowiednie oświetlenie. Zazwyczaj do jadalni wybieramy lampę wiszącą nad blatem. Chodzi tu jednak nie tylko o ozdobny kształt lampy wiszącej, ale też barwę emitowanego światła. Nie powinno ono zniekształcać barw spożywanych produktów, warto więc wybrać światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Nowe

  Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza