Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Urządzamy i dbamy o wnętrza – metody czyszczenia podłóg

Urządzamy i dbamy o wnętrza – metody czyszczenia podłóg

Wydawać by się mogło, że bycie podłogi to najprostsza czynność na świecie. Tak naprawdę jednak sporo zależy od materiału, z którego podłoga jest wykonana. Niewłaściwy dobór metody czyszczenia do typu podłogi może bowiem spowodować jej zniszczenie.

Zobacz także:

Przede wszystkim warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie – jeśli podłogę myjemy mopem, zawsze róbmy to „na dwa wiadra”. W jednym umieszczamy wodę z dodatkiem detergentu, a w drugim czystą. Mopa zanurzamy najpierw w wodzie z płynem i przecieramy nim fragment podłogi. Następnie ten sam fragment przecieramy mopem nasączonym czystą wodą.

(Od typu podłogi zależy metoda jej czyszczenia, fot. Finishparkiet)

Jeśli chodzi o podłogi lakierowane, najpierw należy odkurzyć, a dopiero potem wyczyścić za pomocą mopa. Inaczej postępujemy w przypadku paneli olejowanych i woskowanych – tutaj wilgoć może jedynie zaszkodzić. Jeśli na ich powierzchni pojawią się czarne ślady od obuwia, w ich usunięciu pomóc powinna gumka do ołówka.

(Wilgoć może zaszkodzić panelom olejowanym i woskowanym, fot. Classen)

Najlepszym środkiem do mycia terakoty glazurowanej jest zwykły płyn do mycia naczyń. Po myciu terakotę osuszamy kawałkiem irchy. Mycia na mokro nie wolno stosować w przypadku podłogi drewnianej, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do jej odkształcenia. Używać wolno jedynie specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji drewna.

(Drewnianej podłogi nie wolno myć wodą, fot. Finishparkiet)

Podłogi z PCV lub linoleum najpierw dokładnie zamiatamy, a potem myjemy za pomocą mopa, używając do tego celu ciepłej wody z detergentem. Do pastowania tego typu podłóg wolno używać jedynie past na bazie wosku. Do usunięcia silniejszych zabrudzeń możemy punktowo użyć czystego alkoholu.

(Do oczyszczenia podłogi z płytek używamy wody z płynem do naczyń, fot. Ceramika Paradyż)

Podłogę z płytek ceramicznych  myjemy wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Możemy dodać tez kilka kropli środka nabłyszczającego, takie samego jak ten używany w zmywarkach. Brud ze szczelin między płytkami usuwamy za pomocą twardej szczotki. Jeśli zabrudzenie jest bardzo silne, dodajemy do roztworu amoniak (łyżka amoniaku na litr wody).

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642