Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Urządzamy i dbamy o wnętrza – sposoby na czystą kuchnię

Urządzamy i dbamy o wnętrza – sposoby na czystą kuchnię

Gotowanie i inne prace kuchenne mają to do siebie, że bardzo szybko generują nieporządek. W okresie świąteczno-noworocznym zdarza się to na większą skalę niż zwykle. Jak szybko i bezstresowo posprzątać kuchnię? Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym bez problemu zapanujemy nad bałaganem.

Zobacz także:

Pierwszym krokiem powinno być oczywiście umycie naczyń. Jeśli resztki jedzenia zdążyły już nieco zaschnąć, warto uprzednio namoczyć zastawę stołową i garnki. Następne układamy je w zmywarce, rozpoczynając od najbardziej zabrudzonych, które powinny być umieszczone na samym dole. „Duże gabaryty” myjemy osobno. W przypadku braku zmywarki mycie ręczne przeprowadzamy etapami – mycie, płukanie, wycieranie i układanie na półkach. W miarę możliwości, dobrze jest zaangażować do tego kilku członków rodziny!

(Prace kuchenne zazwyczaj generują nieporządek, na szczęście są sposoby na to, by szybko sobie z nim poradzić, fot. archiwum DOM.pl)

Szafki opróżniamy i przecieramy ich półki szmatką z mikrofibry. Zwracamy szczególną wagę na rogi i krawędzie. Następnie przygotowujemy roztwór płynu do mycia naczyń i przecieramy wszystkie ścianki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, nie zapominając przy tym o górnej i dolnej. Na koniec przecieramy je do sucha czystym ręcznikiem lub ścierką.

(Myjąc szafki zadbajmy o to, by oczyścić wszystkie ścianki, fot. archiwum DOM.pl)

Z kuchenki zdejmujemy kratki i przez pięć minut moczymy w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie za pomocą miękkiej szczoteczki usuwamy z nich wszelkie zabrudzenia, a całość płuczemy, po czym wycieramy miękką szmatką. Filtr z okapu moczymy przez 10 minut w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie płuczemy i suszymy.

(Im więcej osób zaangażujemy do sprzątania, tym szybciej się z nim uporamy, fot. archiwum DOM.pl)

Dwa razy w miesiącu warto umyć lodówkę. Zacznijmy od odłączenia jej od prądu. Następnie wyjmujemy z niej całą zawartość, a półki przemywamy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli na ogumieniu drzwi zauważymy pleśń możemy ją szybko usunąć szmatką nasączoną wodą z octem. Jeśli jednak i to nie pomoże, a wnętrze lodówki nadal brzydko pachnie, pomóc może talerzyk z sodą oczyszczoną ustawiony w środku.

(Domowe sztuczki pomogą nam utrzymać kuchnię w absolutnej czystości, fot. archiwum DOM.pl)

Warto też zastosować się do kilku sprytnych sztuczek:

  • Wewnętrzna strona skórki cytrynowej pomoże oczyścić płytę kuchenki mikrofalowej.
  • Miotłę przed pierwszym użyciem warto namoczyć w roztworze soli.
  • Drewniane deski, które się „wypaczyły” powrócą do dawnego kształtu, jeśli zamoczymy je w wodzie, a potem położymy na płaskim podłożu, przyciskając czymś ciężkim.
  • Błyskawicznie rozmrozimy lodówkę wstawiając do środka garnek z wrzątkiem.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

globalo Odpowiedz 2017-04-25 14:17:22

Czyste powietrze w domu to nie tylko zasługa wietrzenia, otwierania okien itp. To przede wszystkich działanie wentylacji i okapów/pochłaniaczy. Najlepiej takichm które skutecznie absorbują kuchenne zapachy. Polecam zapoznać się z ofertą globalo.pl - to naprawdę rzeczowi fachowcy, i świetne okapy.

Adam Nowakowski Odpowiedz 2014-01-31 10:57:13

Podoba mi się ta kuchnia z ostatniego zdjęcia z mozaiką. Osobiście bardzo staram się o to żeby w kuchni było czysto i sterylnie, zwłaszcza, że niedawno musiałam robić remont, bo wilgoć i grzyb w kuchni bardzo się rozprzestrzeniały (po zalaniu przez sąsiadkę). Pomalowaliśmy ściany specjalną farbą do kuchni, ze śnieżki, kupiliśmy od razu nowe meble i kuchnia naprawdę super wygląda, szkoda żeby był w niej bałagan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty