Start Arrow WnętrzaArrow Urządzamy i dbamy o wnętrza – sposoby na czystą łazienkę

Urządzamy i dbamy o wnętrza – sposoby na czystą łazienkę

Perspektywa przedświątecznych porządków dla większości z nas nie jest zbyt atrakcyjna, jednak stanowi przykrą konieczność. Łazienka to jedno z pomieszczeń, do którego czyszczenia podchodzimy  największą niechęcią. Na szczęście istnieją sposoby, by czynność tę usprawnić – oto kilka z nich.

Zobacz także:

Pierwszym krokiem powinno być doprowadzenie do porządku ścian oraz sufitu. Przyjrzyjmy się uważnie, czy gdzieś na ścianach nie ma pajęczyn – jeśli tak, usuwamy je za pomocą szczotki. Jeśli ściany pokryte są kafelkami, do przetarcia ich używamy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Bardziej uporczywe zabrudzenia z pewnością znikną, jeśli przetrzemy je nasączoną octem gąbką. Większym problemem może być brud na fugach, jednak pomóc powinno przetarcie ich szczoteczką do zębów zanurzoną w roztworze amoniaku.

(Porządki w łazience rozpoczynamy od umycia ścian, fot. archiwum DOM.pl)

Następnie zajmijmy się bateriami nad wanną i umywalką. Domowym sposobem na przywrócenie im blasku jest przetarcie ich wilgotną szmatką zanurzoną w… popiele z popielniczki. Następnie polerujemy je suchą szmatką z irchy. Jeśli w pewnych miejscach widoczna jest rdza, w walce z nią pomoże nam amoniak. Z kolei plamy z wody powinny zniknąć po przetarciu ich suchą szmatką posypaną mąką.  Po umyciu armatury warto przetrzeć ją wewnętrzna stroną skórki cytrynowej – w tej sposób nadamy jej efektowny połysk.

(Bateria łazienkowa będzie lśnić, jeśli do jej oczyszczenia użyjemy domowych sposobów, fot. archiwum DOM.pl)

Jeśli chodzi o czyszczenie toalety, powinniśmy to robić w gumowych rękawiczkach, których używamy wyłącznie do tego celu. Środek dezynfekujący nanosimy pod górną krawędzią sedesu i odczekujemy pół godziny. Optymalnie byłoby jednak pozostawić go na całą noc. Raz w tygodniu wsypujemy do środka szklankę sody oczyszczonej i spuszczamy wodę, co zapobiega powstawaniu niemiłego zapachu. Dokładnie myjemy środek muszli, krawędzie i deskę sedesową z obu stron. Od zewnątrz muszlę klozetową myjemy wodą z płynem do mycia naczyń.

(Do czyszczenia toalety zawsze należy używać rękawiczek przeznaczonych tylko do tego celu, fot. archiwum DOM.pl)

Z szafek wyjmujemy całą zawartość i przyglądamy się jej – zakurzone przedmioty przecieramy. Półki czyścimy na mokro, używając do tego celu odpowiedniego detergentu, a na koniec przecieramy na sucho. Następnie przechodzimy do mycia luster. Dobrym, domowym sposobem jest przetarcie ich… gazetą zaburzoną w roztworze octu z wodą (łyżkę octu rozpuszczamy w dwóch łyżkach wody). Inna metoda polega na przetarciu ich połową surowego ziemniaka, a potem przemycie roztworem denaturatu i wody (1 łyżeczka denaturatu na 6 łyżeczek wody). Na koniec lustro polerujemy.

(Mało kto lubi sprzątanie łazienki, fot. archiwum DOM.pl)

Jeśli na podłodze w łazience leżą dywaniki, trzeba je regularnie odkurzać, a raz na jakiś czas wrzucić do pralki. Podłogi w łazience na ogół wyłożone są płytkami ceramicznymi, zatem stosujemy tę samą metodę, co przy czyszczeniu kafelków na ścianach.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty