Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Urządzamy kuchnię – jak wybrać okap?

Urządzamy kuchnię – jak wybrać okap?

Okap kuchenny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy i pochłania opary powstające podczas przyrządzania posiłków. Spełnia jednak także funkcję ozdobną – dobrze dobrany może być prawdziwą dekoracją wnętrza.

Zobacz także:

Bardzo ważną kwestią jest wydajność okapu, zwana także jego mocą. Wartość ta mówi nam, ile nieprzyjemnych zapachów i oparów nasz okap może usunąć na godzinę. Jednostką wydajności jest zatem metr sześcienny na godzinę. Poszczególne modele różnią się między sobą wydajnością – może ona wynosić od 200 do 800 metrów sześciennych.

(Okap to bardzo ważny element wyposażenia kuchni, fot. Candy)

Skąd wiadomo, jaka wydajność okapu jest potrzebna do obsługi danego pomieszczenia? Mnożymy powierzchnie kuchni razy wysokość. Otrzymana wartość, pomnożona przez sześć, da nam informację o minimalnej wydajności okapu, jaka jest konieczna dla obsługi danego pomieszczenia, zaś pomnożona przez dwanaście – informację o wydajności maksymalnej.

(Bardzo ważnym parametrem okapu jest jego wydajność, fot. Franke)

Jeszcze do niedawna dosyć dużym problemem występującym w większości okapów była ich dosyć głośna praca. Dzisiaj na szczęście, dzięki postępowi technologicznemu, możemy znaleźć na rynku coraz cichsze urządzenia. Większość z producentów podaje na opakowaniu produktu informację o tym, jak duża kuchnia może być obsługiwane przez dany okap bez zakłócenia komfortu mieszkańców poprzez głośne dźwięki.

(Do różnych stylów wnętrza pasują rózne okapy, fot. KAM)

Możemy wybierać spośród następujących rodzajów okapów:

  • Okap podszafkowy – samodzielnie wiszący, jak sama nazwa wskazuje może zostać podwieszony pod szafką, lub przymocowany bezpośrednio do ściany. Idealny do małej kuchni.
  • Okap kominowy (przyścienny) – montowany tuż przy ścianie nad kuchenką. Długi, pionowy komin maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Zazwyczaj mają proste, geometryczne kształty, przez co idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji.
  • Okap wyspowy – złożony z podstawy i rury odprowadzającej.  Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do kuchni z wyspą. To najbardziej zaawansowany technologicznie i zarazem najdroższy typ okapu.
  • Okap teleskopowy – z wysuwaną „szufladą”, dzięki której zwiększa się powierzchnia pochłaniająca. Zazwyczaj charakteryzuje się dużą wydajnością.

(Okap powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny, fot. Franke)

Obecnie większość okapów wyposażona jest w panel sterowania. Dzięki niemu możemy ustawić odpowiedni tryb pracy, prędkość i moc oświetlenia. Czasem możemy spotkać też okapy ze specjalnymi wskaźnikami informującymi o stopniu zanieczyszczenia filtrów lub konieczności ich wymiany.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza