Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Urządzamy kuchnię – jak wybrać zlewozmywak?

Urządzamy kuchnię – jak wybrać zlewozmywak?

Nawet jeśli nasze wyposażenie kuchni obejmuje zmywarkę, trudno sobie wyobrazić wystrój wnętrza bez zlewozmywaka kuchennego. To bez wątpienia najważniejszy sprzęt kuchenny. Wybór na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy – dostępnych kolorów, wzorów i materiałów jest bardzo dużo. Czym kierować się zatem przy wyborze?

Zobacz także:

Najważniejszą kwestią jest rozmiar urządzenia – w sklepach znajdziemy zarówno małe modele z pojedynczą komorą o szerokości 30-60 cm, jak i dużo większe – o szerokości powyżej 1,5 m. Jeśli nasza rodzina jest duża i często przyrządzamy dla niej posiłki w domu, warto wybrać jeden z większych,  2,5 – komorowych modeli (oprócz dwóch głównych komór znajduje się w nich jedna mniejsza, w której możemy płukać, obierać lub cedzić różne produkty). Jeśli jednak posiadamy zmywarkę, lub planujemy jej zakup, aż tak duże urządzenie nie będzie nam potrzebne.

(Wybór zlewozmywaków na rynku jest olbrzymi, fot. Franke.)

Jeśli chodzi o sposób montażu, obecnie najpopularniejsze są zlewozmywaki wpuszczane w blat kuchenny. Poszczególne modele na ogół są dostosowane do montażu w blatach wszystkich typów. Muszą jednak być dobrze uszczelnione, w przeciwnym razie podciekająca woda może uszkodzić blat. Dużą popularnością cieszą się ostatnio także zlewozmywaki podwieszane – możemy je jednak montować tylko pod blatami wykonanymi z kamienia lub konglomeratu. Blat drewniany może bowiem ulec zniszczeniu na skutek działania wody.

(Bardzo popularne są zlewozmywaki wpuszczane w blat, fot. Laveo.)

Bardzo ważny jest też materiał, z którego zlewozmywak jest wykonany. Stosunkowo niedrogie( i z tego powodu często wybierane) są zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Mają również i inne zalety – nie odbarwiają się, są odporne na odbarwienia i działanie wysokich temperatur. Do ich czyszczenia możemy używać silnych środków, bez obaw, że zaszkodzą one urządzeniu. Niestety, ich powierzchnię łatwo jest porysować, co stanowi dość poważną wadę.

(Wybór zlewozmywaka powinien byc dokonany w oparciu o realne potrzeby domownikó, fot. Franke.)

Jeśli chcemy wybrać zlewozmywak w ciekawym kolorze, najlepiej postawić na sprzęt wykonany z grafitu lub kwarcu. Jeszcze do niedawna zlewozmywaki wykonane z tych materiałów uznawano za niezbyt trwałe i podatne za odbarwienia. Dzisiaj jednak producenci znaleźli wiele sposobów na ich ulepszenia. Najtrwalsze są zlewozmywaki ceramiczne, jednak ich wadą jest dosyć wysoka cena.

(Bardzo ważną kwestią jest materiał, z którego wykonany jest sprzęt, fot. Oras.)

Gdy już mamy upatrzony konkretny model, zastanówmy się, jakie dodatkowe wyposażenie do niego dobrać. Jeśli kuchnia jest niewielka, a powierzchnia blatu ograniczona, możemy wybrać nakładaną na zlew deskę do krojenia. Ciekawym pomysłem jest tez dobranie pojemnika na płyn do naczyń pod kolor zlewu. Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto zastanowić się nad zakupem rozdrabniacza do resztek.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza