Start Arrow WnętrzaArrow Urządzamy łazienkę – jak wybrać kabinę prysznicową?

Urządzamy łazienkę – jak wybrać kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, nie lubiących marnować czasu na długie wylegiwanie się w wannie. Dobrze nadaje się też dla seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których wejście do wanny byłoby dużym problemem. Czym należy kierować się przy wyborze tego elementu wyposażenia?

Zobacz także:

Przede wszystkim zastanówmy się, w którym miejscu łazienki stanie kabina. Jeśli mamy do tego celu przeznaczoną specjalną wnękę, wówczas wystarczy zakup drzwi kabinowych. Zazwyczaj jednak wnęki takiej nie ma – wówczas dobrym rozwiązaniem jest kabina narożna. W większych łazienkach możemy pokusić się o ustawienie kabiny przy jednej ścianie, lub tak, by w ogóle nie stykała się z żadną ze ścian. Wówczas wybieramy kabinę trój- lub czterościennną.

(Wybó kształtów kabin jest olbrzymi, fot. archiwum DOM.pl)

Kolejną istotną kwestią jest materiał, z którego nasza kabina będzie wykonana. Może być to być hartowane szkło, lub tworzywo sztuczne. Szkło jest bardzo wytrzymałe, jednak jeśli już się rozbije, to na milion kawałków. Powierzchnia wykonana z tworzywa sztucznego charakteryzuje się natomiast pewną elastycznością, przez co jej rozbicie jest w zasadzie niemożliwe.

(Szklane drzwi są trwałe, ale jeśli się rozbija - to na milion kawałków, fot. archiwum DOM.pl)

Jeśli chodzi o kształt kabiny, wybór na rynku obecnie jest szeroki. Możemy zdecydować się na model o kształcie półokrągłym, kwadratowym, bądź wielokątnym. Jeśli mamy jakiś oryginalny pomysł na kształt kabiny, oczywiście możemy go zrealizować, jednak trzeba liczyć się z wysokimi kosztami, gdyż będzie się to wiązało z wykonaniem projektu na zamówienie. Warto wiedzieć, że najmniej miejsca zajmują kabiny półokrągłe.

(Półokrągła kabina prysznicowa zajmuje najmniej miejsca, fot. SANPLAST S.A.)

Nie bez znaczenia jest rozmiar kabiny. Zbyt ciasna jest oczywiście niekomfortowa, zbyt duża natomiast też ma pewną wadę – będzie nam w niej zbyt zimno. Jeśli jest to kabina półokrągła, najlepsza będzie szerokość wynosząca 90 cm. Wówczas zmieszczą się w niej nawet dwie osoby.

(Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kabina narożna, fot. archiwum DOM.pl)

Zastanówmy się także nad rodzajem drzwi – na rynku można spotkać drzwi składane w harmonijkę, otwierane na zewnątrz, przesuwne oraz obracane. Drzwi przesuwne pomagają zaoszczędzić miejsce i są tańsze, jednak otwierając je i zamykając wywołujemy dużo niepotrzebnego hałasu. Otwierane na zewnątrz z kolei lepiej sprawdzą się w większych łazienkach.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty