Start Arrow WnętrzaArrow Urządzamy łazienkę – jak wybrać wannę?

Urządzamy łazienkę – jak wybrać wannę?

Zakup wanny to kwestia, nad którą należy się dobrze zastanowić, gdyż jest to sprzęt, z którego będziemy korzystać przez długie lata. Zwrócić uwagę należy zarówno na rozmiar, jak i materiał z którego sprzęt jest wykonany, a także uwzględnić miejsce w którym stanie.

Zobacz także:

Zacznijmy od rozmiaru. Standardowe długości wanien to 150, 170 i 180 cm długości oraz 70, 75, 80, 65 cm szerokości. Zestawiając wymiary urządzenia z wnętrzem łazienki bądźmy realistami – należy pamiętać, że do swobodnego korzystania z wanny potrzebna jest dodatkowa przestrzeń wokół niej, by umożliwić swobodne wchodzenie i wychodzenie.

(Dobierając wannę do łazienki, pamiętajmy, ze wokół urządzenia powinna być wystarczająca ilość wolnego miejsca, fot. archiuwm DOM.pl)

W dalszej  kolejności zastanówmy się nad materiałem, z którego wanna będzie wykonana. Pod tym względem mamy do dyspozycji:

  • Wanny stalowe – produkowane w wielu kolorach i kształtach, dosyć lekkie, lecz zimne w dotyku,
  • Wanny żeliwne – bardzo solidne, jednak ciężkie i niezbyt efektowne (w większości są białe i prostokątne),
  • Wanny akrylowe – atrakcyjne wizualnie, o ciekawych kolorach i kształtach, jednak podatne na zarysowania,
  • Wanny ze sztucznego marmuru – solidne i bardzo trwałe, jednak dosyć ciężkie; wadą jest także ich wysoka cena.

(Wanna wolnostojąca to idealne rozwiązanie do dużej łazienki, fot. archiwum DOM.pl)

Wanna powinna być na tyle głęboka, aby umożliwiać nam całkowite wyprostowanie nóg. Ponadto po bokach osoby siedzącej powinno być po 5 centymetrów luzu. Nie trzeba chyba dodawać, że głowa osoby siedzącej musi wystawać ponad powierzchnię wody. Standardowa głębokość to 45-50 cm. Pamiętajmy, że bardzo pojemna wanna to wygodne rozwiązanie, ale wiąże się z dosyć długim czasem napełniania.

(Obecnie wanny dostępne są w rozmaitych, nawet bardzo wymyślnych kształtach, fot. archiwum DOM.pl)

Kolejną kwestią jest kształt. Jeśli dysponujemy małą łazienką, najlepiej wybrać niewielką wannę w kształcie prostokąta, lub narożną wannę asymetryczną. Właściciele dużych łazienek mają zdecydowanie większe pole do popisu – tutaj najlepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca w ciekawym kształcie, na przykład owalna lub okrągła.

(W małej łazience dobrze sprawdzi się mała, prostokątna wanna, fot. archiwum DOM.pl)

Na koniec przyjrzyjmy się dodatkowemu wyposażeniu wanny. Samo wyprofilowanie dna nie wystarczy bowiem do tego, by ocenić wygodę korzystania z urządzenia w przyszłości. Dużymi plusami są półeczki na kosmetyki, siedzisko, zagłówek, podłokietniki i uchwyty ułatwiające wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj dna – w miarę możliwości wybierajmy dno antypoślizgowe.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ania B. Odpowiedz 2015-03-16 12:19:01

Często mówi się o wyglądzie wanny, że potrzeba do niej dużej przestrzeni, etc., ale wygląd to tylko połowa sukcesu przy zakupie takiej wanny. Przede wszystkim liczy się to czy jest wygodna. A o jej wygodzie decyduje kształt i rozmiar. Po pierwsze: za duża wanna dla niskich osób, będzie powodowała tzw. „uciekanie nóg”, wysokie osoby z kolei będą się kurczyć w zbyt małej. Obie te sytuacje sprawią, że nie zrelaksujemy się w takiej niedopasowanej wannie, a przecież ma ona być źródłem relaksu. Po drugie najlepsze są wanny asymetryczne, gdzie wyraźnie wyprofilowane jest wezgłowie wanny – jest szersze, aby wygodnie ułożyć plecy, a część przeznaczona na nogi jest węższa. Ostrożnie z wannami symetrycznymi, owalnymi, których boki mocno zwężają się na krańcach wanny. Dla mężczyzn, z uwagi na szersze ramiona, mogą być szczególnie niewygodne. Natomiast wanny symetryczne, kwadratowe albo o zaokrąglonych regularnych bokach, będą już znacznie wygodniejsze. Przykładem takich wanien mogą być polskie produkty Ravon.

Urządzamy łazienkę - jak wybrać kabinę prysznicową? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-18 12:47:27

[...] Urządzamy łazienkę – jak wybrać wannę? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty