Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Urządzamy łazienkę – Wyraź siebie

Urządzamy łazienkę – Wyraź siebie

Wyraź siebie poprzez kolor

Trendy w kolorystyce łazienek zmieniają się dość często, jednak każdy z nas ma swoją ulubioną paletę barw, w której po prostu czuje się najlepiej. Dlaczego więc nie przenieść jej do łazienki? Zrezygnujmy z typowych, szaroburych i niebieskich łazienek i odważmy się na nasz ulubiony kolor!

To od Ciebie zależy, jakie są kolorystyczne inspiracje Twojej łazienki – podróże po świecie, piękno natury czy kolekcja osobistych pamiątek. Urządzając łazienkę możesz odkryć, jak otoczenie pełne kolorów, kształtów i powierzchni o przeróżnej strukturze, daje wolność ekspresji i wyrażenia siebie.

Oddając się szaleństwu kolorów pamiętajmy jednak, jak bardzo ważna jest wielkość, kształt i sposób oświetlenia wnętrza. W mniejszych wnętrzach unikajmy zbyt ciemnych kolorów, pomniejszają one bowiem optycznie powierzchnię. Z tego samego względu wybierajmy raczej chłodne niż ciepłe barwy i zrezygnujmy ze zbyt bogatych ozdób, które mogą przytłoczyć mniejszą łazienkę.

Optymalny rozmiar płytek

Wielkość pomieszczenia jest też decydująca przy wyborze płytek stosowanych do wykończenia łazienki. Obecnie możemy wybierać wśród ogromnej liczby wzorów, wielkości, barw i użytych materiałów. Jednak nie wszystkie płytki pasują do każdego pomieszczenia. W niewielkich wnętrzach lepiej nie stosować dużych płytek, gdyż sprawiają one przytłaczające wrażenie – są nieproporcjonalnie duże w porównaniu z rozmiarami łazienki.

Jeśli jednak lubisz przełamywać standardy – spróbuj znaleźć naprawdę ogromne płytki. Odpowiednio duży rozmiar zamiast przytłaczać, stworzy oryginalny efekt wielkiej przestrzeni.

Dobrać właściwy materiał

Również nie każdy rodzaj materiału nadaje się na każdą powierzchnię. Delikatna, pokryta szkliwem glazura służy wyłącznie do kładzenia na ścianach. Na podłogi znacznie lepsza jest terakota.

Ostatnio pojawiły się jednak nowe materiały, o których często wiemy jeszcze niewiele. Gres porcelanowy jest bardzo odporny na ścieranie mechaniczne i działanie środków chemicznych. Może być stosowany również na podłodze. Należy jednak uważać, by w strefach mokrych łazienki nie stosować gresu polerowanego, który nie jest odporny na plamienie i szybko traci swoją urodę pod wpływem wody. Z kolei klinkier szkliwiony świetnie się sprawdza w łazienkach, a przy tym daje efekt naturalnych nierówności. Można go stosować zarówno na ścianach jak i na podłodze.

Oprócz płytek łazienkę można wykańczać innymi materiałami. Coraz popularniejsze stają się drewna egzotyczne, które charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć i oryginalnymi barwami, neutralizującymi chłód ceramiki i metalu. Należy jednak zbadać, czy wybrane przez nas drewno rzeczywiście może zostać położone w pomieszczeniu mokrym – w innym wypadku może nam grozić jego szybkie zniszczenie. Drewno egzotyczne można kupić w postaci desek podłogowych, elementów parkietu lub też paneli. Te ostatnie bardzo często są zabezpieczane przeciwko wilgoci specjalnymi środkami, dlatego są najlepszym rozwiązaniem.

Inne materiały stosowane w łazience to różne odmiany kamieni – marmur, granit, onyks czy trawertyn. Ten ostatni materiał jest porowaty, nie należy go więc stosować ani na podłodze ani w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Z kolei marmur, choć wydaje się „klasycznym” kamieniem posadzkowym, nie powinien być kładziony na podłodze w łazience – jego tendencja do trwałych odbarwień i matowienia może szybko oszpecić nasze wnętrze.

Pozostawić wolną powierzchnię

Obecnie odchodzi się już od wykładania płytkami czy innymi okładzinami ścian na całej długości. Wolna od okładziny górna część ścian daje nam wiele możliwości. Wnętrze można wykończyć zmywalną łazienkową tapetą, albo użyć specjalistycznych przeznaczonych do łazienek farb akrylowo–lateksowych. Coraz częściej ściany łazienek są także wykańczane lakierowanym tynkiem strukturalnym.

Autor: Sanitec KOŁO

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Kinkiet AQUA 2X3W LED

  • Kinkiet SHINE 13,8W LED

  • Kosz na bieliznę Curver INFINITY 60L (pióra)

  • Kosz do magla Curver KNIT 40L (brązowy)

  • Promocja

    Kosz na śmieci Curver Dominik CE 25L beżowy

Obejrzyj zdjęcia domowników