Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Urządzamy małe mieszkanie

Urządzamy małe mieszkanie

W małych mieszkaniach należy myśleć o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dobrze, aby przestrzeń pozostała czysta bez zbędnych elementów, dlatego dobrze wygospodarować w układzie ścian ukrytą szafę, mini garderobę, która pomieści większości rzeczy.

Rozmowa z architektami ARTDESIGN:

Zobacz także projekty autorstwa pracowni Artdesign:

Przy rozplanowaniu małego mieszkania liczy się każdy centymetr powierzchni. Jak zaplanować ustawienie i wielkość mebli tak aby nie zajmowały przestrzeni, a korzystanie z nich było jednocześnie wygodne? Na co warto zwrócić uwagę przy ustawianiu mebli? Np. ile miejsca potrzebuje przy stole jedna osoba? Jak szerokie powinno być przejście w korytarzu? Albo jak wąskie może być przejście między łóżkiem a ścianą, żeby wygodnie można było się poruszać?

Jacek Niezgoda: W małych mieszkaniach należy myśleć o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dobrze, aby przestrzeń pozostała czysta bez zbędnych elementów, dlatego dobrze wygospodarować w układzie ścian ukrytą szafę, mini garderobę, która pomieści większości rzeczy.

Meble powinny być funkcjonalne, zazwyczaj stół do pracy jest również stołem, przy którym spożywamy posiłki, a sofa używana w ciągu dnia staje się sypialnią w nocy. Małe mieszkanie należy zagospodarować w taki sposób, aby zmiana funkcji poszczególnych stref nie wiązała się z przemeblowaniem całej przestrzeni.

(W małym mieszkaniu każdy centymetr powierzchni ma olbrzymie znaczenie, fot. archiwum DOM.pl)

Normy mówiące o wielkości przestrzeni dla osoby siedzącej w takich w przypadkach nie znajdują zastosowania, podobnie jest z szerokością korytarza. W małym mieszkaniu funkcjonalność jest priorytetem w kształtowaniu wnętrza. Ogólnie ujmując należy się kierować zasadami: stosowanie ukrytych zabudowanych szaf, unikanie ostrych wystających elementów, szukanie zamkniętych szaf, skrytek, półek na drobne rzeczy, tak, aby przestrzeń pozostawała czysta i klarowna bez zbyt wielu widocznych bibelotów.

Funkcjonalność w niewielkim mieszkaniu jest niezwykle ważna. W jakiej kolejności należy ustawić sprzęty kuchenne? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mebli do kuchni?

Irena Lang: Małe mieszkanie przeważnie posiada niewielką kuchnię, co wymaga dyscypliny w rozplanowywaniu jej funkcji. Generalna, podstawowa zasada, która dotyczy zarówno małej jak i dużej kuchni to kolejność ustawiania sprzętów AGD – lodówka – zlewozmywak –kuchenka. Pomiędzy nimi należy wygospodarować choćby niewielkie fragmenty blatu.

Przydatnym zabiegiem w małych kuchniach jest zabudowywanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni do sufitu. Wysuwany okap szufladowy zabudowany w ciągu szafek nie zabiera tyle miejsca, co szafki kuchennetradycyjny, a w szafkach nad nim można doskonale przechowywać drobne przedmioty kuchenne, przyprawy.

Szafki kuchenne należy wyposażyć w szereg udogodnień technicznych, które umożliwiają jak najlepsze ich wykorzystanie – wysuwne, obrotowe kosze, prowadnice do szuflad o pełnym wysuwie, podnoszone do góry fronty szafek wiszących. Warto również pomyśleć o uchwytach „wtopionych” we fronty szafek.

Innym aspektem jest także forma i kolor mebli. Kiedy zabudowa kuchenna jest skromnych rozmiarów nie należy stosować ciężkich zdobionych frontów. Jednorodny kolor, duże gładkie płaszczyzny sprawią, że kuchnia wyda się optycznie większa.

Jaki rodzaj mebli zapewni nam wygodne użytkowanie, ale zabierze mało przestrzeni? Czy warto inwestować w meble wielofunkcyjne jak np. sofa i łóżko w jednym? Czy być może sprawdzają się one tylko na krótszą metę? Jakiego rodzaju wielofunkcyjny sprzęt domowy Państwa zdaniem warto posiadać?

Kinga Rusek: W dzisiejszych czasach trudno mówić o meblach wielofunkcyjnych. W małym mieszkaniu rozkładana sofa służąca jednocześnie do spania to konieczność i dzięki temu można wyeliminować łóżko. Duży stół między kuchnią a salonem to miejsce gdzie można zorganizować obiad dla kilku osób i jednocześnie może służyć jako miejsce do pracy.

Idealna sytuacja to taka gdzie sypialnia pozostaje oddzielnym pomieszczeniem, niestety w małych mieszkaniach zazwyczaj nie jest to możliwe. Przestrzeń dzienna wieczorem staje się sypialnią. Nie jest to dobre rozwiązanie, łóżko rozkładane zazwyczaj ma cięższa formę od mebla przeznaczonego tylko do siedzenia, co wizualnie w małym mieszkaniu ma duże znaczenie. Ponadto brak lub niewielkie gabaryty pojemnika na pościel sprawiają, że w przestrzeni wnętrza pojawia się dodatkowy mebel do jej przechowywania.

Często się zdarza, że jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji – jest jednocześnie salonem, sypialnią, pracownią, a czasami również kuchnią. Jak zróżnicować optycznie te części pokoju, ewentualnie jak wydzielić miejsce na każdą z tych funkcji tak, by uniknąć jednocześnie wrażenia ciasnoty i nieładu?

Irena Lang
: Zdecydowanie nadmiar szczegółów i bibelotów mogą sprawić wrażenie nieładu i przesycenia wnętrza. W małym mieszkaniu strefy kuchni, pracowni, wypoczynku niejako nakładają się lub służą wielu funkcjom zamiennie. Dlatego nie należy ich dzielić optycznie. Strefy powinny się przenikać tworząc przestrzeń jednolitą, spójną wizualnie. Dobrze sprawdzają się blaty, stoły zlokalizowane na granicy kuchni i pomieszczenia dziennego, lekkie mobilne, ażurowe parawany. Tak więc proste, czyste formy zapewniają klarowność wnętrza.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

 • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray