Wybór odpowiedniego dywanu to nie lada wyzwanie! Szczególnie dlatego, że różnorodność ich wzorów i rozmiarów przyprawia o zawrót głowy. Zastanawiasz się, jaki dywan będzie odpowiedni dla Twojego wnętrza? Oto kilka wskazówek…
Przed ostatecznym wyborem dywanu, warto znać rozmiary pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na jasny kolor dywanu, powiększysz optycznie aranżowane wnętrze. Jeśli jednak jesteś posiadaczem dużego pokoju, pamiętaj, aby rozmiar dywanu nie był mniejszy od powierzchni podłogi, gdyż zakłóci to proporcje pomieszczenia.
Oczywiście bardzo istotny jest materiał, z którego dywan będzie wykonany. Jeśli chodzi o materiały sztuczne, najczęściej możemy spotkać dywany wykonane z:
- Polipropylenu – szorstkie i niezbyt efektowne (niewielki wybór kolorów), ale za to niezwykle wytrzymałe i odporne na wnikanie brudu. Dodatkową zaletą jest to, że nie są przysmakiem moli.
- Uszlachetnionego polipropylenu – ich runo jest wyższe, gęstsze i bardziej sprężyste, niż w przypadku zwykłego polipropylenu. Ich wadą jest jednak nienaturalny wygląd.
- Poliamidu – charakteryzują się podobną trwałością, jak dywany polipropylenowe, jednak są dużo atrakcyjniejsze wizualnie.
- Akrylu – miękkie i puchate, do złudzenia przypominają wyrób wełniany. Niestety, szybko tracą atrakcyjny wygląd za sprawą blaknących kolorów.
Spośród włókien naturalnych największą popularnością cieszą się natomiast:
- Wełna – niezwykle miękka i odporna na odkształcenia, przez co długo utrzymuje atrakcyjny wygląd. Pochłania wilgoć i oddaje ją otoczeniu, co poprawia mikroklimat we wnętrzu. Dywan z wełny to jednak nie najlepszy pomysł, jeśli mamy w domu alergika.
- Bawełna – ustępuje wełnie od względem trwałości i urody, jednak ma inne zalety. Bawełniane dywany mają właściwości antystatyczne i nie blakną.
- Jedwab – wykonane z niego dywany są niezwykle efektowne, ponadto są antystatyczne i nie brudzą się łatwo.
Pamiętajmy jednak, że dywany długo zachowają estetyczny wygląd tylko wtedy, gdy zadbamy odpowiednio o jego czystość. Przed przystąpieniem do czyszczenia wypróbujmy konkretny środek czyszczący na mało widocznym fragmencie dywanu – w przeciwnym razie może dojść do odbarwień i innych przykrych niespodzianek. Plamę wycieramy od jej krawędzi do środka, tak aby niepotrzebnie nie roznosić brudu. Suszymy w temperaturze pokojowej, dzięki czemu unikniemy odkształceń.
Dodaj komentarz