Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Urządzamy mieszkanie przyjazne alergikom – jaką farbę wybrać?

Urządzamy mieszkanie przyjazne alergikom – jaką farbę wybrać?

Życie z alergią jak wiadomo nie jest łatwe. Niektóre substancje stosowane przy wykańczaniu wnętrz mogą je dodatkowo utrudnić. Dlatego też, jeśli dokucza nam alergia, warto wyeliminować je ze swojego otoczenia i postawić na produkty, które nie będą nam szkodzić. Jak wybrać farbę, aby mieć gwarancję, że będzie bezpieczna dla alergika?

Najlepiej postawić na farby wodorozcieńczalne. Oprócz niskiej szkodliwości mają także i inne zalety – są wytrzymałe, schną szybko i są bardzo łatwe do nakładania. Tworzone są na bazie żywicy lateksowej lub żywicy akrylowej. Jak sama nazwa wskazuje, rolę rozcieńczalnika pełni woda, dzięki czemu utworzona powierzchnia jest w pełni bezpieczna.

(W mieszkaniu alergika najlepiej użyć farb wodorozcieńczalnych, fot. archiwum DOM.pl)

Czego można użyć zamiast farby wodorozcieńczalnej? Dobrym rozwiązaniem są farby klejowe, krzemianowe i silikonowe. Choć nieco wychodzą już z użycia, warto przekonać się do nich na to, że zawierają głównie substancje naturalne. Nie bez powodu tę grupę farb nazywa się farbami ekologicznymi. Mają one jednak swoje wady – tworzą powierzchnię porowatą i nierówną, co sprzyja osadzaniu się kurzu, który też może powodować podrażnienie.

(Powierzchnia ścian w mieszkaniu alergika powinna być możliwie gładka, fot. archiwum DOM.pl)

W żadnym razie nie wolno nam używać farb rozpuszczalnikowych. Zazwyczaj są to produkty stworzone na bazie benzyny lakowej lub innych składników, których opary mogą zaszkodzić osobie uczulonej nie tylko podczas malowania, ale i długo po nim. Dotyczy to oczywiście nie tylko farb, którymi malujemy ściany wewnętrzne. Te same zasady obowiązują, gdy wybieramy farby do malowania mebli.

(Jeśli dokucza nam alergia, unikajmy farb rozpuszczalnikowych, fot. archiwum DOM.pl)

Stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa będziemy mieć,  jeśli użyjemy farb, które przeszły z pozytywnym wynikiem testy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Zazwyczaj informacja o tym jest widoczna na opakowaniu produktu. Jeśli chodzi o produkty zagraniczne pochodzące z krajów Unii Europejskiej, wybierajmy te, które opatrzone są znakiem Eco-Label (znak ten przypomina margerytkę). Farby pochodzące z Niemiec i krajów skandynawskich.

(Duże znaczenie ma także sam proces nakładania farby, fot. archiwum DOM.pl)

Niemałe znaczenie ma także sam proces malowania. Ściana, którą pokryjemy farbą musi być sucha i czysta, w przeciwnym razie pod warstwą farby może zacząć rozwijać się pleśń, która także szkodzi alergikom. Istotna jest też dokładność – wszystkie szczeliny i załamania muszą być dobrze oczyszczone i wypełnione farbą. To one są bowiem miejscem zalegania zanieczyszczeń.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

marzena Odpowiedz 2016-01-27 17:45:25

tak naprawdę farb dla alergików nie jest na rynku wcale tak dużo. Na pewno śnieżka eko ma te wszystkie certyfikaty i jest bezpieczna i znajomi mający dzieci cierpiące na alergię malują właśnie nią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie

Obejrzyj zdjęcia domowników