Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Urządzamy pokój dla nastolatka

Urządzamy pokój dla nastolatka

Aranżacja pokoju nastolatka często sprawia rodzicom wiele problemów. Nasza pociecha nie jest już dzieckiem, ale trochę brakuje jej jeszcze dorosłości. Jak więc zachować odpowiednie proporcje między beztroską a powagą? Najlepiej oczywiście kierować się gustem młodej osoby, jednak jest parę zasad, które pomogą nam urządzić oryginalne i funkcjonalne wnętrze.

Zobacz także:

Przede wszystkim pamiętajmy – nastolatek zazwyczaj nie da sobie nic narzucić. Jeśli urządzimy pokój niezgodnie z jego gustem, i tak „przemyci” elementy, które będą mu się podobać. Jego indywidualności nie powinniśmy tłumić – najpierw omówmy z nim ogólną koncepcję estetyczną, a następnie podsuńmy kilka swoich pomysłów. Możemy próbować iść na kompromis – na przykład, jeśli nie możemy patrzeć na plakaty na ścianach, zaproponujmy fototapetę. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie – nic na siłę.

(Gdy urządzamy pokój nastolatka, kierujmy się przede wszystkim jego gustem, fot. BAGGi Design)

Jeśli zatem pociecha upiera się, że sama udekoruje ściany, należy jej na to pozwolić. Przy okazji zastanówmy się, jakie kolory ścian najlepiej wyeksponują powieszone dekoracje. Starajmy się przekonać dziecko, ze stosowanie łagodnych, jasnych barw niesie ze sobą wiele zalet. Kolory takie jak biel, ecru, czy pastelowa żółć lub błękit sprzyjają koncentracji, zatem będą pomagały naszemu dziecku w nauce. Dobry wybór to także zieleń, która uspokaja i koi nerwy, o które w okresie burzy hormonalnej nietrudno.

(Jasne kolory sprzyjają koncentracji, mogą więc pomóc w nauce, fot. Paged Meble)

Bardzo ważna jest duża ilość schowków. Jak wiadomo, nastolatki lubią gromadzić drobiazgi, które, jeśli ich nie uporządkujemy, szybko staną się przyczyną bałaganu. Świetnym rozwiązaniem są duże pudła i skrzynie. Bardzo praktyczny będzie kufer, na którym można usiąść. W wieku nastoletnim często przyprowadza się do domu znajomych, zadbajmy więc by i im było wygodnie – dodatkowe miejsca do siedzenia są więc bardzo ważne.

(Jeśli jesteśmy wrogami plakatów na ścianach, spróbujmy w konslutacji z dzieckiem wymyślić alternatywę, fot. Tikkurila)

Młodzież w wieku nastoletnim czas największej aktywności ruchowej w domu ma już za sobą, zatem pokój naszej pociechy nie musi być duży. Mimo to, warto pomyśleć o kilku przyrządach, które pomogą jej zażyć trochę ruchu nawet gdy spędza czas w pokoju. Może to być drążek do podciągania się lub ławeczka do ćwiczeń. Najlepiej wybierać sprzęty składane, wówczas można będzie schować je do szafy, gdy nie będą w użytku.

(Miejsce do nauki musi być odpowiednio oświetlone, fot. Tikkurila)

Gdy urządzamy pokój nastolatka, pamiętajmy też, że podstawą jest zapewnienie wygodnego kącika do nauki. Bardzo ważne jest oczywiście dobre, wielopunktowe oświetlenie. Dla wygody naszej pociechy warto też zainwestować w sprzęty mobilne, na przykład szafkę na kółkach, która może stanąć przy łóżku lub pełnić rolę dodatkowego stolika.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty