Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Urządzamy pokój dla niemowlęcia

Urządzamy pokój dla niemowlęcia

Gdy na świat przychodzi nowy członek rodziny, nasz życie ulega gwałtownym zmianom. Zmieniona, przynajmniej częściowo, musi być także aranżacja domu. Najważniejszy jest oczywiście pokój niemowlaka. Jak urządzić idealny kącik dla naszego maluszka? Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Oto kilka porad.

Zobacz także: 

Dobierając kolory ścian należy pamiętać, że dziecko bardzo szybko (już w pierwszym miesiącu życia)uczy się rozróżniać barwy. W wieku czterech miesięcy jest już w stanie dostrzec różnice między odcieniami! Najlepiej oczywiście stosować jasne, pastelowe barwy, ze względu na ich zdolności wyciszające i uspokajające. Unikajmy jednak odcieni chłodnych, gdyż u dziecka mogą spowodować niepokój. Bardzo dobry wybór to pudrowy róż, kremowy, jasny pomarańcz i jasna żółć.

 

(Urządzając pokój niemowlaka postawmy na ciepłe barwy, fot. Artane Meble)

Rodzice często zastanawiają się, czy lepiej wybrać kołyskę, czy też łóżeczko. Wiadomo, że maluch szybciej zasypia w kołysce, jednak jest to rozwiązanie tylko dla bardzo małych dzieci. Po upływie 4-5 miesięcy i tak będziemy zmuszeni kupić łóżeczko, zatem zakup kołyski może się nam nie opłacać. Możemy jednak postawić na rozwiązanie typu 2 w 1, czyli łóżeczko z odkręcanymi biegunami. Ważnym meblem jest także wygodny fotel, na którym mama będzie mogła karmić piersią. Najlepiej, by miał on podłokietniki.

 

(Kołyska ułatwia zasypianie, jednak kierując się względami ekonomicznymi, bardziej opłaca sie wybrać łóżeczko, fot. Pinio)

Pamiętajmy, że niemowlęta nie lubią zbyt ostrego światła. Dobierzmy zatem żarówki o niezbyt wysokiej mocy, a w oknach umieśćmy rolety, by regulować ilość światła dziennego. Istotne jest, aby wstając do dziecka w nocy nie zapalać od razu pełnego światła. Lampka nocna umożliwi nam łagodne przejście od ciemności do blasku.

 

(Światło w pokoju niemowlaka nie powinno być zbyt intensywne, fot. Pinio)

Pamiętajmy, że dziecku szkodzą zarówno za wysokie, jak i za niskie temperatury. Optymalnie jest utrzymać temperaturę na poziomie to 20–22°C. Warto więc zaopatrzyć się w termometr. Jeśli chcemy w pokoju maluszka umieszczać rośliny doniczkowe, pamiętajmy, by wynieść je na noc gdyż przy braku światła przestają wytwarzać tlen, a zaczynają pobierać go z pomieszczenia. Bardzo dobrze (w ciągu dnia) sprawdzi się paproć nefrolepis, która nawilża powietrze i rozkłada unoszące się w nim toksyczne substancje.

 

(Elementy dekoracyjne powinny być wykonane z takich materiałów, aby szybko można było je wyprać lub wymienić, fot. Tikkurila)

Gdy urządzamy pokój maluszka, nie zapominajmy, ze bardzo szybko nasza pociecha urośnie i czas spokojnego leżenia w łóżeczku bezpowrotnie się skończy. Wówczas szybko będzie chciało ono poznawać otaczający świat, przez co może czasem doprowadzić do zniszczeń. Zatem zadbajmy o to, żeby elementy dekoracyjne, na przykład firanki lub narzuta na łóżko, były wykonane z takich materiałów, by łatwo dały się wyprać. Z tego samego względu nie inwestujmy też w drogie materiały. Jeśli chodzi o ściany, lepiej wybrać farbę zmywalną, niż tapety, z których trudno usunąć zabrudzenia.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty