Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Urządzamy pokój niemowlaka – jak wybrać łóżeczko?

Urządzamy pokój niemowlaka – jak wybrać łóżeczko?

Gdy rodzina ma się powiększyć, natychmiast pojawia się konieczność uzupełnienia wyposażenia domu. Najważniejszą kwestią jest oczywiście wybór odpowiedniego łóżeczka dla niemowlęcia. Czym należy się kierować przy wyborze?

Zobacz także:

Pierwszą kwestia, o której trzeba pomyśleć jest materiał, z którego mebel został wykonany. Meble z litego drewna charakteryzują się wysoką trwałością, więc stanowią dobry wybór, przyjrzyjmy się jednak dobrze ich powierzchni. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek drzazgi lub zadry, zrezygnujmy z zakupu – mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka! Pamiętajmy też, że maluchy uwielbiają brać do buzi wszystko, co się da, zatem spytajmy sprzedawcy, czy lakier, którym pokryto mebel jest na pewno bezpieczny i posiada niezbędne atesty.

(Wybierając łóżeczko, zwróćmy uwagę przede wszystkim na materiał, z którego mebel jest wykonany, fot. Artane Meble)

Łóżeczko nie powinno wydawać żadnych odgłosów – jeśli trzeszczy lub skrzypi, nie warto go kupować. Sprawdźmy też, czy dno jest na pewno mocno osadzone – jeśli tak nie jest, wysoka aktywność dziecka może doprowadzić do jego zarwania. Sprawdźmy też, czy śrubki i zaślepki a mocno osadzone – w przeciwne razie nasza pociecha może je samodzielnie wyjąć, a następnie połknąć.

(Przed zakupem dokładnie obejrzyjmy mebel, fot. ATB)

Pamiętajmy, ze jest to zakup na kilka lat, zatem dobrze by było, gdyby wysokość materaca w łóżeczku była regulowana. Pamiętajmy, że gdy ustawimy materac w najwyższej pozycji, ścianki boczne łóżeczka nie mogą być niższe niż 30 cm. Zazwyczaj materac kupujemy osobno – dostępne na rynku modele mają wymiary zbliżone do standardowych wymiarów łóżeczek, czyli 120 x 60 cm, lub 140 x 170 cm.

(Rozstaw szczebelków jest bardzo ważny, fot. Pinio)

Nie bagatelizujmy kwestii rozstawu szczebelków w łóżeczku – jeśli będą osadzone zbyt blisko siebie, pomiędzy nimi może utknąć rączka lub nóżka dziecka. Jeśli odstępy miedzy nimi będą za duże – maluch może próbować wsadzić w nie główkę. Optymalna odległość miedzy szczebelkami wynosi 2,5 – 6 cm. Niektóre modele łóżeczek mają możliwość wyjmowania szczebli – sprawdźmy, czy wyjmowanie nie jest zbyt łatwe, gdyż wówczas maluch może próbować zrobić to samodzielnie!

(Poszczególne modele różnią się od siebie dodatkowymi elementami wyposażenia, fot. ATB)

Chociaż nie warto oszczędzać na zakupie, pamiętajmy, by nie kierować się jedynie ceną. Najtańsze modele czasem bywają bardzo dobrej jakości. Przyjrzymy się tez dodatkowemu wyposażeniu mebla. Niektóre zaopatrzone są na przykład w bieguny, albo kółka z hamulcem. Niektóre elementy wyposażenia mogą naprawdę zaskoczyć – na przykład nakładki, w które ząbkujący malec może się wgryźć.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty