Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Urządzamy przedpokój – praktyczne wskazówki

Urządzamy przedpokój – praktyczne wskazówki

Przedpokój to pomieszczenie, które jako pierwsze rzuca się w oczy osobom wchodzącym do mieszkania. Wszyscy wiemy, jak istotne jest pierwsze wrażenie, dlatego też warto zadbać, aby wyglądał on naprawdę dobrze, nie tracąc zarazem na funkcjonalności.

Zobacz także: 

Bardzo istotną funkcją przedpokoju jest przechowywanie odzieży wierzchniej i obuwia. Konieczna jest więc zatem obecność szafy. Ponieważ przedpokój z natury jest mało przestronny, warto aby była to szafa z drzwiami przesuwnymi, aby zaoszczędzić cenne miejsce. W większych szafach możemy także przechowywać inne przydatne przedmioty i urządzenia, na przykład odkurzacz czy deskę do prasowania. Pamiętajmy, że szafa powinna mieć odpowiednie parametry, aby wiszące w niej ubrania nie ocierały się o drzwi. Jej głębokość musi wynosić co najmniej 60 centymetrów plus grubość  drzwi.

 

(ważną funkcją przedpokoju jest przechowywanie okryć wierzchnich, fot. Calvado)

Warto w przedpokoju wygospodarować miejsce do siedzenia – niektóre osoby nie wyobrażają sobie zdejmowania i zakładania butów na stojąco. Nawet, jeśli my do nich nie należymy, może nastąpić wiele sytuacji, kiedy nieoczekiwanie siedzisko przyda – na przykład do odstawienia zakupów. Możemy do tego celu wykorzystać stary taboret, albo fotel wiklinowy po odmalowaniu.

 

(Pomysłowym rozwiązaniem jest połączenie grzejnika z miejscem do siedzenia, fot. PURMO)

Istotnym elementem jest tez oczywiście lustro. Idealnie byłoby, gdyby można było obejrzeć w nim całą sylwetkę, jednak w praktyce rzadko możemy sobie pozwolić, aby było aż tak duże. Wówczas warto zagospodarować takie, w którym choć częściowo będziemy w stanie się obejrzeć.  Pamiętajmy, że oprócz funkcji podstawowej, lustro pełni też rolę dodatkową – optyczne powiększanie wnętrza.

 

(Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra w drzwiach szafy, fot. INDECO)

Sposobów na wykończenie ścian w przedpokoju jest bardzo wiele – podobnie, jak w innych pomieszczeniach. Możemy użyć fototapet lub tapet, paneli, korka, płytek ceramicznych lub tynku dekoracyjnego. Im jaśniejsze kolory wybierzemy, tym lepiej – powiększymy w ten sposób optycznie niewielkie pomieszczenie. Istotne jest też odpowiednie oświetlenie – ze względu na brak okien nie dociera tu bowiem światło dzienne. Mowa tu nie tylko o świetle górnym, ale także i dodatkowym – mogą to być kinkiety lub lampki halogenowe. Szczególnie ważne jest, by dobrze oświetlić okolice lustra, drzwi wejściowych i szafy.

 

(Ściany w przedpokoju możemy wykończyć na rozmaite sposoby, fot. archiwum DOM.pl)

Pamiętajmy, że do przedpokoju wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz, dlatego łatwo o naniesienie zanieczyszczeń z zewnątrz. Jeśli umieścimy w pokoju dywan, musimy się więc liczyć z tym, że będziemy musieli go często prać, starajmy się więc by był niewielki, wtedy czyszczenie będzie wygodniejsze. Z tego samego względu unikajmy też jasnych kolorów. Na szczęście nie jesteśmy już skazani na niezbyt piękne wycieraczki z gumy – warto zastąpić je estetycznymi, wełnianymi dywanikami.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

  • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray