Mała łazienka to wyzwanie. I to nie tylko dla mieszkańców bloków, ale również właścicieli domów jednorodzinnych. Zobacz, na co zwrócić uwagę wyposażając i urządzając małą łazienkę. Z czego najlepiej zrezygnować, a co wymaga przemyślanego projektu. Zobacz również propozycje producentów mebli łazienkowych i armatury, którzy dostosowują swoje produkty do wymogów małego wnętrza.
Najczęściej spotykana jest mała łazienka w bloku, ale przecież i domy jednorodzinne mają np. niewielkie łazienki dla gości czy toaletę na parterze, które również powinny być wygodne i funkcjonalne. Często również kilkuosobowa rodzina decyduje się na podzielenie dużego salonu kąpielowego na dwie małe łazienki, by uniknąć kłopotów z kolejką do porannej toalety.
Wyposażenie małej łazienki – tylko to, co najważniejsze
Z małej łazienki trzeba się pozbyć wszystkich niepotrzebnych rzeczy:
– czyste ręczniki schowajmy w komodzie w sypialni
– środki czystości w szafce kuchennej

(Do małej łazienki wybierajmy szafki wiszące lub stojące na nóżkach. Cokoły sprawiają, że meble łazienkowe wydają się bardziej masywne. fot. Linia NANO, Cersanit)

(Pojemne i dobrze zagospodarowane szafki łazienkowe to skarb w małej łazience. fot. szafka Domino, Sanitec KOŁO)
Kłopotliwe mogą stać się elementy związane z praniem. Najważniejsza oczywiście jest pralka. Czy musi stać w łazience? Jeżeli mamy dom jednorodzinny być może uda nam się zaaranżować osobną pralnie. To idealne rozwiązanie. Jeżeli jednak mieszkamy w bloku, ciężko o dodatkowe miejsce na tak duży sprzęt AGD.
Mamy jednak kilka propozycji na znalezienie innego niż łazienka, miejsca na pralkę. Zobacz artykuł: Mała łazienka? Znajdź inne miejsce na pralkę. Niektóre propozycje nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić miejsce w łazience, ale również ukrywając pralkę w pomysłowych schowkach, wyciszymy jej pracę.

(Fantastycznym miejscem na pralkę jest miejsce pod schodami. Warto je zaplanować już na etapie budowy domu, dzięki czemu wygospodarujemy odpowiednią przestrzeń, poprowadzimy instalacje i zabezpieczymy konstrukcje schodów.)
Jeżeli nie mamy jednak możliwości na wyniesienie pralki z łazienki, wybierzmy takie urządzenie, które w jak najmniejszym stopniu przytłoczą niewielkie wnętrze. W ofercie producentów sprzętu AGD można znaleźć wąskie pralki, otwierane zarówno od góry, jak i od przodu. Jeżeli otwór znajduje się z przodu, górną powierzchnię urządzenia możemy wykorzystać na ustawienie proszku do prania czy niewielkiego (lekkiego) kosza na bieliznę. Otwór z góry natomiast sprawi, że będziemy potrzebować mniej przestrzeni do załadowania pralki i ustawienie dużego sprzętu będzie mniej kłopotliwe.
Zobacz także: |
NA NASTĘPNEJ STRONIE:
BRODZIK CZY PRYSZNIC?
WANNY I UMYWALKI DO MAŁEJ ŁAZIENKI
Dodaj komentarz