Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Usuwamy drzewa z działki

Usuwamy drzewa z działki

Kiedy musimy składać wniosek o wycinkę drzew na własnej działce?

Uwaga, artykuł archiwalny. Zobacz: Nowe przepisy dotyczące opłat i kar za usunięcie drzew i krzewów z działki

Projekty ogrodów często przewidują sadzenie drzew nieopodal domu jednorodzinnego. Drzewa spełniają wiele funkcji, są nie tylko katalizatorem powietrza i ozdobą naszych posesji, ale także stanowią np. dodatkową izolację przeciwwodną, gdyż ich korzenie osuszają grunt. Mogą również chronić budynek przed wiatrem, ale też ograniczać dostęp światła do pomieszczeń, co sprawi, że poniesiemy wyższe koszty związane z oświetleniem i dociepleniem wnętrza. Dlatego sadzenie nowych drzew na działce powinno być dobrze przemyślane. Jeśli korona drzewa rozrośnie się, nie zawsze będziemy mieć możliwość jej przycinania bez konieczności składania odpowiednich wniosków.

(Sadząc drzewa i krzewy na działce musimy przewidzieć, jak rozrosną się one w przyszłości.)

Szykując projekt zagospodarowania działki stajemy jednak dość często przed koniecznością wycinki drzew, które już rosną na naszej posesji. Nie wszystkie drzewa możemy dowolnie kształtować czy usuwać. Niekiedy będzie potrzebne stosowne zezwolenie.

Zgodnie z obowiązującą od zeszłego roku zmienioną ustawą, bez zezwolenia możemy usuwać:

 • drzewa owocowe, z z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
 • drzewa na plantacjach drzew i krzewów;
 • drzewa, nie starsze niż 10 lat (wcześniej było 5 lat).

Kształtując zieleń wokół domu, możemy bez pozwolenia:

 • usuwać obumarłe lub nadłamane gałęzie, lub takie, które wchodzą w kolizję domem czy urządzeniami technicznymi;
 • kształtować koronę drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
 • utrzymywać formowany kształt korony drzewa.

Pozwolenie na wycinkę drzewa na działce

Inne prace związane z wycinką drzew wymagają już uzyskania pozwolenia na wycinkę, które wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Aby je zdobyć należy złożyć stosowny wniosek, zawierający nasze dane i adres nieruchomości oraz tytuł prawny władania nieruchomością. Musimy również określić we wniosku, jakie drzewo lub krzew chcemy usunąć (gatunek) oraz podać obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm. Konieczna będzie również informacja o przeznaczeniu terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew oraz wielkość powierzchni, z której drzewa zostaną usunięte. Wniosek musimy także uzasadnić (np. realizowane projekty domów kolidują z istniejącą roślinnością).

Do wniosku należy również dołączyć rysunek lub mapę, na której określone zostanie usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i budynków istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.

Według ustawy, zgoda na wycinkę drzewa może być uzależniona od naszej deklaracji posadzenia drzewa w innym miejscu, wskazanym przez urząd w decyzji.

Pamiętajmy również, że wycinka drzew nie jest bezpłatna, a wysokość kwoty uzależniona jest od wielkości obwodu pnia na wysokości 130 cm. I tak:

 • przy obwodzie do 25 cm zapłacimy 270 zł,
 • przy obwodzie od 26 do 50 cm – 410 zł,
 • przy obwodzie od 51 do 100 cm – 640 zł,
 • przy obwodzie od 101 do 200 cm – 1000 zł,
 • przy obwodzie od 201 do 300 cm – 1500 zł,
 • przy obwodzie od 301 do 500 cm – 2100 zł,
 • przy obwodzie od 501 do 700 cm – 2700 zł,
 • przy obwodzie powyżej 700 cm – 3500 zł.

Są to maksymalne stawki, określone w ustawie, a konkretne kwoty nie przekraczające tych podanych powyżej określa właściwy urząd w swojej decyzji odnośnie naszego wniosku.

Akty prawne

 

Art.: 83. Ustawy o Ochronie Przyrody,
Art.:5. Ustawy z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Art.: 83. Ustawy o Ochronie Przyrody,Art.:5. Ustawy z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 4, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość II Dom.pl Odpowiedz 2012-04-16 08:17:50

Co do postu kolegi powyżej - to obwód 26 cm a w takim przypadku to średnica to około 8 cm - więc zgodnie z debilnością ustawy ledwie się zasadzi a już trzeba usuwać zanim osiągnie wymiar minimalny. Ustawa społecznie jest szkodliwa bo ludzie nie sadzą drzew obawiają się problemów w przyszłości - ale jaki "sejm" takie "prawo". Ustawa nie powinna obejmować drzew posadzonych przed jej wprowadzeniem bo to działanie prawa wstecz. Pozdrawiam

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-20 09:11:44

Jest polski nonsens! Przeczytaliśmy informację i wycinamy ze swego pola 100O sztuk brzóz dziewięcioletnich o średnicy 26 cm., zgodnie z prawem - bez zezwolenia, czyli za pozwoleniem prawa, a potem płacimy 410 zł. od sztuki, czyli 410 tysięcy złotych, tytułem czego i z czego? Za ziemię, którą te brzozy gęsto porastały, tyle nie uzyskamy! Sprzedajmy więc jeszcze nasze miejsce pod pochówek i żądajmy zaległej kwoty od potomnych! Oj, Polsko, biedna Polsko, kiedy przestaniesz się modlić i użyjesz rozumu? Niech się ujawni idiota który zastawia takie pułapki!!! Bogdan Sitnicki ze Strykowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca ALANYA Gray

 • Kinkiet EMMA PINK

 • Lampa wisząca Galaxy 1643

 • Lampa stojąca VIRGO Grey II

 • Kinkiet ALANYA White

 • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T