Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Usytuowanie budynku: kiedy można budować bezpośrednio przy granicy?

Usytuowanie budynku: kiedy można budować bezpośrednio przy granicy?

Usytuowanie budynku na działce musi uwzględniać nie tylko atrakcyjne względem ogrodu czy ulicy warunki działki, jej energooszczędne zalety, ale przede wszystkim warunki techniczne, określone w rozporządzeniu ministra budownictwa.

Z warunków technicznych wynika przede wszystkim, że domy należy oddalić od granicy działki o min. 3 metry ścianą bez okna i 0 min. 4 metry ścianą, która ma okna. Na wąskich działkach jest to jednak czasem niemożliwe.

(Usytuowanie budynku: kiedy można budować bezpośrednio przy granicy działki?)

Dom bezpośrednio przy granicy działki

Istnieją sytuację, kiedy dom może stanąć bezpośrednio przy granicy działki. Ustalenia takie muszą jednak wynikać z tego, co określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo – w przypadku jego braku – decyzja o warunkach zabudowy.

Rozporządzenie dopuszcza również możliwość budowy domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

  • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
  • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Ale uwaga!

W obu przypadkach – budowa bezpośrednio przy granicy, jak i z zachowaniem odległości 1,5 m – chodzi o ścianę bez otworów okiennych lub drzwiowych, a istniejący budynek to nie tylko ten, który jest już wybudowany, ale również ten, dla którego została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 2, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty