Start Arrow Budowa domuArrow Usytuowanie domu na działce

Usytuowanie domu na działce

Budowa domu jest z reguły inwestycją na całe życie. Dlatego należy szczególnie zadbać o właściwe usytuowanie domu na działce budowlanej względem stron świata oraz ulicy.

przez_oknoWiele osób planujących budowę domu przykłada ogromną wagę do lokalizacji działki. Z kolei inni skupiają się na doborze projektu domu. To są rzeczywiście ważne etapy budowy domu. Jednak często pomijanym elementem jest jego optymalne usytuowanie na nabytej już działce. Nikt przecież nie chce spędzać popołudni w rozpalonej od słońca kuchni i zaciemnionym ogrodzie z ulicą za oknem sypialni – mówi Michał Jalovecký, prezes ES Polska.

Jest parę podstawowych reguł, którymi należy się kierować stawiając dom na działce budowlanej. Najważniejszą z nich jest właściwe usytuowanie przyszłego domu względem stron świata. Nie tylko podnosi to komfort przebywania w poszczególnych wnętrzach, lecz również wpływa na zwiększenie efektywności energetycznej domu. Co z kolei przekłada się na duże oszczędności. Należy zatem zadbać o to, aby część dzienna – salon, jadalnia, gabinet, ulokowana była od strony południowej. Komfortowym miejscem na sypialnię jest część wschodnia domu, a pokoje dla dzieci – zachodnia. Kuchnia i pomieszczenia gospodarcze powinny znajdować się w dość zaciemnionej północnej części domu.

Duże znaczenie ma też położenie domu w stosunku do ulicy. Najkorzystniej jest gdy droga położona jest od północnej strony. Taki układ jest najbardziej kompatybilny z zasadami rozmieszczenia pomieszczeń względem stron świata. Jednocześnie, pozwala uniknąć hałasu, jaki zazwyczaj wiąże się z bliskością ulicy. W części południowej domu powinna znajdować się bowiem nie tylko strefa dzienna, lecz również ogród, który jak wiadomo jest idealnym miejscem na wypoczynek.

Jednak reguły te mogą okazać się niewystarczające w przypadku gdy działka jest niewymiarowa, zbyt wąska lub ma wjazd od południa lub wschodu. Mniej korzystne warunki wymagają wykonania indywidualnego projektu budowlanego. Może się tego podjąć inwestor zastępczy.

Nie należy jednak zapominać o jeszcze jednym czynniku jaki powinniśmy wziąć pod uwagę budując dom – widoku z okna. W końcu to chęć odpoczęcia od zgiełku miasta i obcowania z naturą jest najczęstszą przyczyną przeprowadzki z bloku do domu.

Autor: ES Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-29 07:35:54

Nie wolno zapominać, że działki często usytuowane są już w niekorzystnym miejscu. Przy ulicy, czy skrzyżowaniu. Wtedy ciężko jest stworzyć projekt tak, żeby hałas z ulicy był zniwelowany...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty