Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Utrzymanie czystości w domu alergika

Utrzymanie czystości w domu alergika

Porządki może nie każdy lubi, ale na pewno każdy wykonuje. Sprzątanie odgrywa ważną rolę w kontekście naszego samopoczucia i zdrowia. Porządek w domu alergika to podstawa, jednak sprzątanie nie jest łatwe, kiedy ma się skłonność do uczuleń.

Jeśli w domu mieszkają alergicy, to trzeba pamiętać o tym, że sprzątanie powinno się odbywać regularnie. Usuwanie kurzu, roztoczy i innych zanieczyszczeń to podstawa.

Rekwizyty do sprzątania

Alergik uczulony na kurz powinien się uzbroić w maseczkę, która zasłania nos i usta. Najlepiej ją kupić w aptece lub zrobić np. z kawałka bawełny. Przydadzą się również rękawice – polecane są winylowe, gdyż nie dają odczynów alergicznych. Jeśli takich nie posiadamy, można założyć na rękawice bawełniane gumowe. Jeśli już jesteśmy uzbrojeni, możemy się zabrać za porządki.

Okna

Często alergicy nie wieszają w swoim domu firanek ani zasłon na oknach, ponieważ gromadzi się w nich kurz. Posiadają natomiast rolety bądź żaluzje. Do ich czyszczenia można używać specjalnych szczoteczek. Spryskanie rolet lub żaluzji płynem antystatycznym przed czyszczeniem zapobiega wzbijaniu się tumanów kurzu. Szyby zewnętrzne okien można zmyć tylko samą wodą, bo brud składa się głównie z ulicznego kurzu i drobin piasku. Na wewnętrznych częściach okien sprawa wygląda nieco inaczej, bo tam osadzają się także np. tłuste opary z gotowania. Warto zastosować płyn z dodatkiem octu – w niewielkim stężeniu nie jest szkodliwy dla dróg oddechowych. Czyszczone powierzchnie najlepiej wycierać jednorazowym ręcznikiem, ponieważ zwykłe szmatki są siedliskiem kurzu.

mycie okien

Meble

Usunięcie kurzu z mebli nie wystarczy, ponieważ należy je również oczyścić z brudu. Dla alergików polecane są ściereczki nasączone woskiem – dzięki nim meble będą czyste, nabiorą połysku i kurz nie będzie się tak szybko osadzał.

Inne rzeczy

Ramy obrazów czyścimy podobnie jak meble – za pomocą ściereczki nasączonej woskiem. Porcelanę można umyć w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (proporcja: jedna cytryna na litr wody) – to przywróci jej blask.

Wazony szklane – najlepiej umyć je w gorącej wodzie z dodatkiem mydła, spłukać w zimnej wodzie z dodatkiem octu, wytrzeć jednorazowym ręcznikiem.

Podłogi

Panele lub lakierowane podłogi powinno się przetrzeć mopem nasączonym wodą z preparatem konserwującym.

Dywany – najlepiej uzbroić się w urządzenia czyszczące posiadające system filtrowania. Dywany i tapicerowane meble można również spryskiwać specjalnym preparatem.

Kuchnia

Kuchnia to prawdziwe wyzwanie dla sprzątającego alergika – tłusty kurz jest na lampach, szafkach i kafelkach. Polecane są ścierki z mikrofibry – nie wymagają używania detergentów. Zwilżamy je tylko wodą, a potrafią usunąć nawet uporczywy brud. Ściereczki nie zostawiają smug. Kafelki w kuchni przecieramy płynem do mycia szyb.

Łazienka

Łazienka to pomieszczenie, w którym domownicy dbają o codzienną higienę, jednak często nie są świadomi tego, że jest to także miejsce, w którym wilgoć i ciepło tworzą idealne warunki do rozwoju alergizujących pleśni, roztoczy oraz karaluchów. Zachowanie czystości w łazience oraz systematyczne eliminowanie drobnoustrojów są niezwykle istotne, szczególnie dla osób, które cierpią na alergię.

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia objawów alergicznych warto zadbać o ręczniki używane do osuszenia ciała po wyjściu z kąpieli. Należy pamiętać, że na wycieraną materiałem skórę mogą oddziaływać zastosowane w nim barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać ręczniki oraz szlafroki przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku. Białe ręczniki, bezpieczniejsze dla alergików, bo pozbawione barwników, także warto uprać przed pierwszym użyciem – to sprawi, że materiał będzie bardziej chłonny. Ręczniki warto suszyć na świeżym powietrzu lub w suszarce mechanicznej, a nie na łazienkowych grzejnikach, gdyż w ten sposób zwiększymy wilgotność w łazience.

Korzystanie z łazienki wiąże się z bezpośrednim kontaktem skóry z poszczególnymi elementami sanitarnymi. Dlatego czystość w łazience jest tak bardzo istotna i pozwala czuć się komfortowo. Zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych, a także panowanie nad wilgocią gromadzącą się w pomieszczeniu jest ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia objawów alergicznych u domowników.

Sprzątanie łazienki to niestety użycie środków czyszczących, ale większość z nich jest w miarę bezpieczna dla alergików. Jednak podczas porządków trzeba założyć maseczkę i rękawiczki.

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

IdealnyOdkurzacz.pl Odpowiedz 2016-09-14 11:49:30

Trzeba zwracać uwagę na sytuacje, w których może dojść do przypadkowego zanieczyszczenia posiłku alergenami: podczas jednoczesnego gotowania dwóch posiłków trzeba uważać, żeby nie mieszać ich jedną łyżką, do przygotowania potraw trzeba używać czystych sztućców, a nie np. widelca, który akurat leżał na blacie, do zmywania używać osobnej gąbki. idealnyodkurzacz.pl/dla-alergikow/id/314/idealny-porzadek-w-kuchni-alergika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny