Start Arrow InstalacjeArrow Uzdatnianie wody: problemy z wodą ze studni

Uzdatnianie wody: problemy z wodą ze studni

Wiadomości z rynku

Lato to czas wyjazdów na działkę czy do domku letniskowego. Przeważnie korzystamy tam z wody z tzw. ujęć własnych. Wymaga ona najczęściej kompleksowego uzdatnienia, głównie ze względu na zbyt dużą zawartość związków żelaza i manganu. W przypadku takiej wody zwykłe filtry mogą nie wystarczyć.

Według statystyk 12% Polaków jest w posiadaniu działki rekreacyjnej z domkiem letniskowym. Z ujęć własnych korzysta także ponad 10% gospodarstw domowych w Polsce. Tymczasem woda, która nie została oczyszczona przez tzw. „wodociągi”, często pozostawia wiele do życzenia. Zanim zaczniemy ją uzdatniać, warto sprawdzić, co tak naprawdę jej dolega.

Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości z firmy UST-M, produkującej filtry do wody i wykonującej badania podstawowych jej parametrów:
Nie każda woda z ujęć własnych musi być kiepskiej jakości. Często zdarza się, że jej walory są bardzo korzystne dla zdrowia. Aby jednak być pewnym, co pijemy, jakość wody możemy zbadać w laboratoriach terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Badania takie wykonują również niektóre firmy zajmujące się sprzedażą filtrów.

(Woda w domkach letniskowych często pochodzi z tzw. ujęć własnych. Żeby z niej korzystać, warto ją uzdatnić. fot. UST-M)

Co z tym żelazem?

Największy problem z wodą ze studni to nadmiar żelaza. Jego duża ilość powoduje, że ciecz płynąca z naszych kranów ma rudawe zabarwienie, nieprzyjemny zapach i żelazisty posmak. Na armaturze kuchennej i łazienkowej osadzają się rude naloty, psuje się sprzęt AGD i instalacje sanitarne. Tkaniny prane w zażelazionej wodzie szybciej się niszczą. Niestety, aby ją uzdatnić, nie wystarczy zastosowanie filtra o działaniu odżelaziającym.

Zofia Czechowicz:
Po przefiltrowaniu 400-1000 litrów wody wkład odżelaziający straci swoją żywotność. W praktyce oznacza to, że co kilka dni trzeba będzie go wymieniać. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest stacja uzdatniania wody, tzw. odżelaziacz. Jest to urządzenie, które przy pomocy indywidualnie dobranej konfiguracji złóż filtrujących usunie z wody nadmiar żelaza.

(Aby móc pić wodę ze studni, należy pozbyć się z niej bakterii czy nadmiaru żelaza. fot. UST-M)

Bakterie i spółka

Woda czerpana z własnych ujęć jest często narażona na skażenie bakteriami. Przyczyny mogą być różne i często nie mamy na nie wpływu – np. nasz sąsiad ma nieszczelne szambo lub woda pozyskiwana jest z terenów szczególnie zanieczyszczonych.

Zofia Czechowicz:
Aby pozbyć się z wody bakterii, warto przeprowadzić zabieg przechlorowania instalacji. Długotrwały efekt osiągniemy dzięki stacji uzdatniania wody ze specjalnym sterylizatorem niszczącym bakterie.

Woda, która nie pochodzi z wodociągów, może być także nadmiernie twarda. Jeśli jej twardość przekracza polską normę, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczacz kompaktowy. Urządzenie takie pracuje niemal bezobsługowo, w celu regeneracji wystarczy raz w miesiącu wsypać do jego obudowy specjalne tabletki soli. Rzadziej spotykane problemy to obecność w wodzie siarkowodoru, zanieczyszczeń organicznych czy azotanów i azotynów. Również z nimi poradzimy sobie dzięki dużej stacji uzdatniania wody z odpowiednio dobranymi złożami.

(Zmiękczacz pomoże usunąć ze studziennej wody nadmiar wapnia i magnezu. W pewnym stopniu wyeliminuje też żelazo i mangan. Taki jak na zdjęciu pracuje niemal bezobsługowo, jego koszt to około 1500 złotych. fot. UST-M)

Choć na zdrowiu nie warto oszczędzać pamiętajmy, że ze względu na dosyć wysoki koszt zakupu np. stacji uzdatniającej, właściciele rzadziej odwiedzanych domków z własnym ujęciem wody mogą zastosować rozwiązania bardziej ekonomiczne.

Zofia Czechowicz:
Jeśli z wody studziennej korzystamy nie więcej niż około trzy tygodnie w roku, możemy zdecydować się na zastosowanie dobrej jakości filtra z dużym wkładem. Wybór rodzaju  wkładu powinien być oczywiście podyktowany jakością wody, którą czerpiemy ze studni.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jolek Odpowiedz 2016-03-21 16:52:10

Bardzo inspirujący artykuł. Po więcej informacji na ten temat czy też inne związane z domem polecam stronkę buildings.pl/ bardzo była mi przydatna. Wiele informacji z niej wyciągnąłem.

dagmarka Odpowiedz 2015-03-12 17:45:15

w domu mamy narurowe filtry do oczyszczania wody. Nowoczesne filtry zainstalowane przez firmę Dual Filtry pozwalają na przeprowadzenie procesów uzdatniania, demineralizacji i dezynfekcji wody.

anita Odpowiedz 2015-03-02 06:56:39

do uzdatniania wody świetnie się nadają tabletki solne, ja je zamawiałam u sol-polska.pl/ jest to bardzo dobry dostawca soli

chlep Odpowiedz 2014-09-30 21:25:08

zawsze można kupić filtr centralny i mieć problem z głowy, cena nie jest bardzo wysoka, a jakość wody dużo wyższa, polecam przejrzeć ofertę firmy water-star

Szambo, przydomowa oczyszczalnia i studnia zgodne z prawem | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-28 15:04:21

[...] wiele problemów. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca... więcej    Uzdatnianie wody: problemy z wodą ze studni Instalacje w łazience: jak zamontować stelaż do WC? Ile ciepłej wody użytkowej [...]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-07-12 10:12:57

Czy jeżeli nie mam wody wybitnie złej jakości, a chcę pić wodę prosto z kranu to mogę zainstalować sobie filtr kuchenny FT-LINE? Co to znaczy filtr z ultrafiltracją?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje