Start Arrow Budowa domuArrow Użytkowanie starego domu

Użytkowanie starego domu

Dostałem w darowiźnie dom od rodziców i tu zaczęły się problemy. Dom zaczął być budowany w latach 80 do dnia dzisiejszego minęło już 30 lat od kiedy dom stoi. W dzienniku budowy jest tylko jeden wpis geodety, z którego wynika iż dom został wytyczony na działce. Pozwolenie na budowę wygasło do tego czasu, było ważne dwa lata od zaczęcia budowy, a potem powinno być regulowane dziennikiem budowy, że prace trwają (nadmieniam iż wpis jest jeden i to tylko geodety). Kierownik budowy już nie żyje – opisuje sytuację nasz czytelnik na forum budowlanym.

Plany nie spełniają norm budowlanych w latach obecnych. Dom został postawiony, przykryty papą, wstawione okna drewniane, doprowadzona woda i gaz (wszystko w latach budowy do ok. 1985 roku), doprowadzony prąd i rozprowadzony po domu w roku 2007. Dom przez rodziców nie został zgłoszony do odebrania. Co w tym przypadku zrobić i jak postępować? Czy ubiegać się o nowe pozwolenie na budowę (tylko że dom już stoi) i ile to ewentualnie kosztuje? Czy da się w tej sytuacji zgłosić dom do odebrania?

Czytelnikowi doradza nasz ekspert,
Tomasz Rybarczyk, Product Manager z firmy SOLBET:

Budynek jednorodzinny nie wymaga odbioru (chociaż może się przy odbiorze pojawić ktoś z urzędu), wymaga jedynie zgłoszenia, że budowa została zakończona. Trzeba będzie mieć też nowego kierownika budowy, a to wymaga zawiadomienia urzędu o podjęciu obowiązków kierownika budowy przez nową osobę. Jeśli nie ma wpisów, to trzeba będzie to uzupełnić starając się odtworzyć przynajmniej sposób wykonania budynku.

W zasadzie urzędy podchodzą do tego bardzo różnie, dlatego proponuję udać się z tym tematem do swojego urzędu, gdzie było wydawane pozwolenie na budowę (gdzie obecnie wydawane są pozwolenia na budowę) i skonsultowanie tej sytuacji.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu