Start Arrow Finanse i prawoArrow Użytkowanie Wieczyste – termin przedłużenia umowy

Użytkowanie Wieczyste – termin przedłużenia umowy

O problematyce ustalenia granic czasowych, w ramach których można wystąpić jeszcze o przedłużenie umowy użytkowania wieczystego.

Problematyka wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego jest szczególnie istotna w stosunku do nieruchomości, które zostały wywłaszczone po II wojnie światowej.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, użytkowanie wieczyste wygasa z upływem okresu określonego w umowie notarialnej. Jednakże, w myśl art. 236 § 2 Kodeksu cywilnego, przedłużenie powyższego prawa do nieruchomości może nastąpić w ciągu pięciu ostatnich lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia użytkowania wieczystego może nastąpić jedynie ze względu na ważny interes społeczny.

Problematyka ustalenia granic czasowych, w ramach których można wystąpić jeszcze o przedłużenie umowy użytkowania wieczystego, stała się przedmiotem uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt: III CZP 94/11).

Zdaniem Sądu Najwyższego „jeżeli wniosek o przedłużenie użytkowania wieczystego można złożyć w okresie pięciu lat przed upływem tego prawa, to można go złożyć nawet ostatniego dnia”.

Powyższe stwierdzenie będzie miało zastosowanie również w sytuacji, kiedy zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego nieruchomości nastąpi po terminie wygaśnięcia umowy o ustanowieniu tego prawa, pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w ustawowo wymaganym terminie (art. 236 § 2 Kodeksu cywilnego).

Radca Prawny
Igor Bąkowski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 19, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty