Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow W co wyposażyć kuchenne szafki narożne?

W co wyposażyć kuchenne szafki narożne?

Szafka narożna w zabudowie kuchennej często nie jest maksymalnie wykorzystywana. Standardowe półki czy brak jakiekolwiek wyposażenia sprawiają, że do ustawianych w szafce przedmiotów mamy ograniczony dostęp. Rozwiązaniem są akcesoria do szafek kuchennych: karuzele, kosze, wysuwane półki lub specjalne szuflady narożne.

Jeżeli narożne szafki kuchenne wyposażone są tylko w zwykłe półki, tracimy wiele miejsca na przechowywanie wyposażenia. Jeśli zaś głęboko przy ścianie schowamy garnki czy inne kuchenne akcesoria, wkrótce o nich zapomnimy, bo nie sięgniemy po nie ręką, a już na pewno nie bez wyjęcia wszystkich przedmiotów, które stoją bliżej.

Producenci systemów kuchennych prześcigają się więc w rozwiązaniach, ułatwiających zagospodarowanie szafek narożnych. Karuzele, wysuwane kosze i półki to mechanizmy, które sprawdzą się w każdej, szczególnie najmniejszej kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Wyposażenie szafki narożnej

Najpopularniejszym rozwiązaniem do szafek narożnych są karuzele. Dwie okrągłe półki umieszczone są na pionowym drążku. Obracając nimi, jak karuzelą, mamy dostęp do przyborów kuchennych umieszczonych na każdej stronie półki. Karuzele o mniejszej średnicy można zamontować w wiszących szafkach narożnych.

Bardziej zaawansowany jest system półek obrotowych zamontowany na prowadnicach, które płynnie wyciągają półki na zewnątrz szafki.

(archiwum DOM.pl)

Dwie wysuwane półki mogą być okrągłe, mieć kształt połowy czy ćwiartki koła.

(Półki RATIONELL IKEA)

Jeszcze bardziej nowoczesny i zaawansowany system to taki, w którym front składa się do środka i obraca wraz z półkami, a po wykonaniu pełnego obrotu ustawia się w pozycji wyjściowej. Wystarczy nacisnąć front, a zacznie są on obracać, ukazując zawartość szafki narożnej. Dzięki temu nie tylko maksymalnie zagospodarujemy szafkę, ale również zaoszczędzimy miejsce potrzebne na manewrowanie skrzydłem drzwiczek.

(System REVO 90 firmy PEKA)

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwoli na maksymalne wykorzystanie szafki narożnej w kuchni, są pojemne, prostokątne wysuwane kosze. Najczęściej są to dwa zestawy, które w zamkniętej szafce znajdują się obok siebie. Po otwarciu drzwiczek pierwszy kosz wysuwa się na zewnątrz i odsuwa na bok, a tylny przemieszcza się na jego miejsce

 

(archiwum DOM.pl)

System taki może być zintegrowany z drzwiczkami (zdjęcie wyżej) lub wymaga pociągnięcia specjalnej ramy wyciągającej kosze (zdjęcie poniżej). Jeżeli tylni kosz zamontowany zostanie na niezależnych prowadnicach, będziemy mogli także wysunąć go na zewnątrz.

(MAGIC CORNER COMFORT firmy PEKA)

Jeżeli urządzana jest mała kuchnia, na narożnym blacie bardzo często przewidziany jest zlewozmywak. Dolna szafka, jak wiadomo, zajęta jest wtedy w części przez instalację wodną, co utrudnia wygodne jej zagospodarowanie. Ergonomia w kuchni wymaga również, by pod zlewem znajdował się kosz na śmieci czy sortowniki na odpady. Producenci mają również pomysł i na taką szafkę, oferując sortowniki do szafek narożnych. Kosze są wysuwane ręcznie, mogą też wysuwać się razem z frontem szafki lub otwierać się automatycznie przy otwarciu drzwiczek.

(Sortownik CUBE firmy FRANKE)

Ciekawą alternatywą na szafek są narożne szuflady. Takie szuflady często wyposażone są w regulowane organizery, umożliwiające utrzymanie porządku w szufladzie i wykorzystanie nawet najdalszego zakamarka.

(archiwum DOM.pl)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Monia Odpowiedz 2015-05-07 09:58:17

Na zdjęciu nr 3 od góry widzę taką szafkę jak moja:) super rozwiązanie, półki są obrotowe więc nie trzeba wsadzać ręki do środka żeby coś wyjąć. Wszystko zawsze na wyciągnięcie ręki:)

PaniDomu Odpowiedz 2015-01-13 12:12:52

Ciekawy pomysl z tymi szufladami, tyle ze... po obu bokach pozostaje niewykorzystana "trojkatna" przestrzen (dwa graniastoslupy na podstawie trojkata) o pojemnosci dokladnie takiej, jaka mialaby jedna z dwoch naroznych szafek.

Wyspowy, sufitowy czy kominowy - wybieramy okap kuchenny | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-04-10 07:32:16

[...] W co wyposażyć kuchenne szafki narożne? Szafka narożna w zabudowie kuchennej często nie jest maksymalnie wykorzystywana. Standardowe półki c...więcej   [...]

Wyposażenie szafek: ciekawe pomysły na segregację śmieci | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-07-01 13:08:14

[...] z kuchnią – przestrzeń wypełniona światłem Mała kuchnia we wnęce to wyzwanie W co wyposażyć kuchenne szafki narożne? Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty