Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow W co wyposażyć kuchnię, by stała się wnętrzem przyjaznym osobie niepełnosprawnej? Zobacz nowoczesne rozwiązania w szafkach kuchennych

W co wyposażyć kuchnię, by stała się wnętrzem przyjaznym osobie niepełnosprawnej? Zobacz nowoczesne rozwiązania w szafkach kuchennych

Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach to grupa o szczególnych potrzebach. Dotyczy to między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby mogli oni z niej korzystać samodzielnie.

Nowoczesne wyposażenie ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem. W tej roli idealnie sprawdzają się średniej wysokości systemy oraz wysuwne podblatowe, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki. Dzięki całkowitemu wysuwaniu na zewnątrz zapewniają wygodny przegląd zawartości. Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa, niewymagająca wysiłku fizycznego obsługa oraz ciche domykanie. Szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.

Niezwykle praktyczne są prezentowane niżej półki, które można z łatwością wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając pełen dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek.

Półki EXTENDO, fot. Peka

System EXTENDO, fot. Peka

Ten system do mebli kuchennych pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników, a jego największą zaletą jest możliwość zamontowania kilku półek na dowolnej wysokości szafek o szerokości od 30 do 120 cm. Kosze wykonane są z blachy profilowanej w taki sposób, aby przechowywane artykuły zabezpieczyć przed wypadaniem, a zaokrąglenia narożników usprawniają czyszczenie. Dno półek chroni dopasowana mata antypoślizgowa, zapobiegająca przesuwaniu się zawartości podczas wysuwania i wsuwania systemu.

System EXTENDO, fot. Peka

System EXTENDO, fot. Peka

Dużym udogodnieniem dla niepełnosprawnych jest także mechanizm, który po otwarciu drzwiczek automatycznie wysuwa specjalny system, umożliwiający bezproblemowy dostęp do  zawartości szafki. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawi, że składniki i przybory kuchenne, z których najczęściej korzystamy podczas gotowania będą zawsze pod ręką. Ponadto podzielony na cztery części dozownik przypraw z przezroczystą pokrywką da się z łatwością wyjąć i przenieść na blat.

System Kitchen Tower, fot. Peka

System Kitchen Tower, fot. Peka

Świetnym miejscem do przygotowywania posiłków i ich spożywania może być dodatkowy blat, który doskonale spełnia szczególne potrzeby niepełnosprawnych na wózkach, a przy tym nie zabiera miejsca w niewielkich kuchniach. Mechanizm można wysunąć, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą, a po zakończonej pracy ponownie wsunąć do wnętrza zabudowy.

Blat Top Flex, fot. Peka

Blat Top Flex, fot. Peka

Komfortowe okazują się być również systemy mocowane do frontów, które pozwalają jednym ruchem wysunąć zawartość całej szafki na zewnątrz i łatwo sięgnąć po potrzebne produkty. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań są pojemne carga, także podblatowe. Zastosowane w nich cienkie ścianki koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a ukryte pod półkami rama i prowadnice zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania cargo. Dodatkowo zabezpiecza dno półek przed zarysowaniem i ułatwia utrzymanie ich w czystości. Na uwagę zasługuje też wyższy system, pomyślany w taki sposób, aby ułatwić życie również osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Podblatowy system SNELLO, fot. Peka

Podblatowy system SNELLO, fot. Peka

System DISPENSA, fot. Peka

System DISPENSA, fot. Peka

Możliwość zastosowania szafek w rozmiarze medium, których wysokość zaczyna się od 90 cm, to ukłon w stronę wszystkich mających problem z sięganiem do półek umieszczonych nad blatem roboczym. Techniczne nowinki, takie jak działający podczas otwierania zintegrowany hamulec lub czujnik elektryczny sprawiają, że szafki te są jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników.

W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia ruchowe, osób starszych oraz bardzo niskich korzystanie z tradycyjnych wiszących szafek jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system, przeznaczony do górnej zabudowy. Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden prosty ruch, aby niezawodna winda wraz z zawartością bezszelestnie się wysunęła w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania zapobiega przewracaniu się przedmiotów.

System iMove, fot. PEKA

System iMove, fot. PEKA

System iMove, fot. PEKA

System iMove, fot. PEKA

Podobnie działa specjalna winda, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach można bez trudu opuścić na wysokość wzroku. Nie trzeba wspinać się na palce, po omacku przeszukiwać zawartość szafki z wyciągniętymi w górę rękoma, wchodzić na stołek lub drabinkę, ani prosić o pomoc innych domowników.

Winda Pegasus, fot. Peka

Winda Pegasus, fot. Peka

Z takimi rozwiązaniami łatwiej pokonać wszelkie fizyczne ograniczenia, a codzienne życie staje się o wiele prostsze.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 14, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty