Start Arrow InstalacjeArrow W czym palić gazem płynnym?

W czym palić gazem płynnym?

Tradycyjne czy kondensacyjne, stojące czy wiszące, jednofunkcyjne, a może dwufunkcyjne? Bogata oferta kotłów umożliwi każdemu wybór optymalnego modelu urządzenia dostosowanego do jego potrzeb.

Kotły gazowe to urządzenia stosowane zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). O wyborze rodzaju urządzenia decyduje funkcja jaką ma spełniać, nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz preferowane miejsce i sposób montażu.

Kondensacyjne, czy tradycyjne ?

kociolZ zewnątrz praktycznie się nie różnią. Jednak „diabeł tkwi w szczegółach” – w tym przypadku w sposobach wykorzystywania energii powstałej podczas spalania paliwa. W kotłach tradycyjnych część energii jest bezpowrotnie tracona wraz z parą wodną ulatującą ze spalinami przez komin. Kotły kondensacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, które wykorzystują dodatkowo ciepło znajdujące się w spalinach. Dzięki temu ich sprawność jest większa niż kotłów tradycyjnych i może osiągnąć nawet 109 proc.

Wśród modeli kotłów kondensacyjnych na uwagę zasługuje model Nias Condensing Line Tech firmy Fondital. Kotły te są wyposażone w unikalny system „Aqua Premium” – posiadają jednocześnie wymiennik płytowy oraz niewielkich rozmiarów zasobnik warstwowy, który wykorzystywany jest w przypadku dużego poboru ciepłej wody użytkowej. Zamknięta komora spalania (posiadają ją wszystkie modele kotłów kondensacyjnych) oznacza, że powietrze pobierane jest z zewnętrz pomieszczenia, a spaliny odprowadzane na zewnętrz. Gwarantuje to zarówno bezpieczeństwo  – spaliny z kotła nie mogą przedostać się do wnętrza pomieszczenia, jak i odpowiedni komfort cieplny – kotły tradycyjne z otwartą pokrywą spalania wymagają sprawnej wentylacji grawitacyjnej, co zwłaszcza w okresie zimy wiąże się z obniżeniem temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowym atutem tego modelu jest możliwość łatwego otwierania całej obudowy z prawej lub lewej strony.

Dwie funkcje w jednym kotle

Kotły w zależności od pełnionych funkcji mogą być jednofunkcyjne bądź dwufunkcyjne. Głównym zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest ogrzewania domu lub mieszkania. Jednak dzięki możliwości współpracy z zasobnikiem c.w.u. mogą one również ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Urządzenia dwufunkcyjne służą zarówno do ogrzewania pomieszczenia, jak i do podgrzewania wody. W przypadku kotła dwufunkcyjnego przepływowego – takiego jak Tahiti Condensing Line Tech KC marki Fondital, woda dzięki wbudowanemu dodatkowemu wymiennikowi ogrzewana jest w trybie przepływowym. Małe gabaryty tego typu kotłów pozwalają na montaż nawet w niewielkim pomieszczeniu.

To urządzenia idealne dla małych domów, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest na tyle duże by ograniczona wydajność w przygotowywaniu ciepłej wody (woda przygotowywana jest dopiero w momencie jej poboru) stanowiła utrudnienie dla użytkowników. W ofercie firmy Fondital znajdziemy również kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem. Kotły te pozwalają uzyskać w ciągu 10 minut nawet 180 – 200 litrów ciepłej wody. W praktyce oznacza to, że nawet przy jednoczesnym poborze wody przez kilka osób czy urządzeń nie będzie problemu z uzyskaniem ciepłej wody.

Stojący lub do zawieszenia na ścianie

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy kotły gazowe wiszące (ścienne) lub stojące. Dzięki małym gabarytom kotły wiszące można łatwo zainstalować w dowolnym miejscu w domu.  Przystosowane są one do pracy w instalacjach zamkniętych (ciśnieniowych). Ze względu na niewielkie wymiary, a tym samym wymiennik ciepła o niewielkiej pojemności wodnej najbardziej efektywne są w nowoczesnych instalacjach c.o, o niewielkim zładzie (ilość wody krążącej w instalacji). Jeśli chcemy zmodernizować nasz system grzewczy, ale nie chcemy wymieniać całej instalacji – lepszym rozwiązaniem będzie wybór kotła stojącego np. takiego jak Bali B (kocioł dwufunkcyjny) czy Bali RTN (kocioł jednofunkcyjny) firmy Fondital. Pomimo iż duże wymiary i ciężar ograniczają możliwość umiejscowienia tego typu urządzeń, duża pojemność wodna wymiennika umożliwia im współpracę z instalacjami grzewczymi starego typu. Tylko taki rodzaj kotła zagwarantuje podgrzanie ogromnej ilości wody w rurach o dużej średnicy i starego typu grzejnikach.


Autor: Fondital

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje