Start Arrow OgródArrow W czym pomoże architekt krajobrazu?

W czym pomoże architekt krajobrazu?

Chciałbym na wiosnę rozpocząć prace ogrodowe wokół naszego domu. Przestrzeń jest duża, zależy mi na zaaranżowaniu jej w jak najbardziej korzystny sposób. Przede wszystkim jednak nie chcę tylko ogrodu roślinnego – potrzebuję miejsca dla dzieci, na postawienie grilla itp. Czy warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu? Czy przygotuje on projekt według moich oczekiwań, czy tylko sam będzie sugerował rozwiązania.

Aby odnaleźć się w meandrach architektury krajobrazu warto zasięgnąć porady u profesjonalistów, którzy pomogą nam ustalić nasze potrzeby oraz naszkicować plan działania.

(Antyczna kostka brukowa Normandia i Marsylia z linii Exclusive, fot. PWB AWBUD)

(Antyczna kostka brukowa Normandia i Marsylia z linii Exclusive, fot. AWBUD)

Ekspert z firmy AWBUD, Sławomir Kowina, radzi:

Aby rozpocząć pracę nad projektem potrzebujemy mapy terenu w skali 1:500 wraz z rzutem budynku. Zawsze pierwszym etapem naszych działań jest spotkanie z klientem. Podczas rozmowy określamy, w jakim kierunku pójdą dalsze prace. Stylistyka ogrodu musi być dostosowana do architektury domu oraz osobowości klienta. Inaczej urządzimy ogród dla amatora ogrodnictwa, a w zupełnie inny sposób dla osób lubujących się w minimalizmie jeśli chodzi o ogrodową zieleń.

Wymagania estetyczne muszą iść w parze przede wszystkim z możliwościami technicznymi powierzchni. Mały przydomowy ogródek urządzimy inaczej, niż przestronną działkę, jednak efekt wizualny w obu przypadkach może zachwycać zacisznym urokiem przyrody.

(Antyczna kostka brukowa Marsylia z linii Exclusive, fot. PWB AWBUD)

(Antyczna kostka brukowa Marsylia z linii Exclusive, fot.AWBUD)

Projekt jest przelaniem na papier wszystkich naszych wizji i pomysłów przytemperowanych przez racjonalną kalkulację wynikającą z możliwości posesji.

Jak mówi Katarzyna Szafraniec, ekspert firmy AWBUD:

Pytań jest wiele: czy potrzebne jest miejsce na parking, którą część ogrodu przewidujemy na odpoczynek, uwzględniając m.in. nasłonecznienie, jak z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności  poprowadzić ciągi komunikacyjne. Niezwykle istotne jest dostosowanie rozkładu posesji do potrzeb poszczególnych domowników. W układzie nawierzchni należy wziąć pod uwagę przestrzeń rekreacyjną oraz wypoczynkową, miejsce dla dzieci, może to być mały plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę lub też zaciszną altankę dla bibliofila. Gdy jasno określimy nasze priorytety, można przystąpić do tworzenia koncepcji zagospodarowania terenu.

(Melanżowa kostka brukowa Monet z linii Exclusive, fot. PWB AWBUD)

(Melanżowa kostka brukowa Monet z linii Exclusive, fot.AWBUD)

Podczas projektowania ogrodu architekci biorą pod uwagę podkład, elementy istniejące, infrastrukturę, nawierzchnie, małą architekturę, a na końcu planują zieleń. W momencie wyrysowywania nawierzchni, architekci nanoszą na plan elementy wymagające wykopów ziemnych. Będą to wszelkiego rodzaju stawy, oczka wodne, źródełka, które mogą stać się stylowym motywem łączącym elegancję bruku z naturalnością wody. Kolejnym etapem jest rozlokowanie altanek lub pergoli. Ich układ powinien być czytelny i uporządkowany. Wrażenie bałaganu może zmniejszyć optycznie nawet działkę o większych rozmiarach, a co dopiero mały, przytulny ogródek.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników