Start Arrow Finanse i prawoArrow W czym pomoże doradca finansowy?

W czym pomoże doradca finansowy?

Pojawił się niedawno. Trochę z potrzeby nadążania za międzynarodowymi standardami, trochę w następstwie rozwoju sektora finansowego. Niedoceniany, lecz coraz bardziej popularny. Powoli zyskuje społeczne zaufanie, obalając mity i błędne opinie na jego temat. Pojęcie doradcy finansowego jest znane niemal każdemu. Co jednak tak naprawdę o nim wiemy? Kim jest i dlaczego mielibyśmy powierzać mu tak ważną sferę naszego życia, jaką stanowią finanse? Zanim zdecydujemy się na skorzystanie – bądź też nie – z jego usług, poznajmy go bliżej, by poprzeć nasze sądy sprawdzonymi informacjami.

Doradca finansowy…

…skąd się wziął?

Doradca finansowy jest  dość młodym zawodem, funkcjonujący w Europie dopiero od 15 lat. Jego rosnąca popularność wynika z tego, że kompleksowo udziela porad na temat dysponowania środkami finansowymi. Niewątpliwie profesja ta powstała w odpowiedzi na niską świadomość społeczeństwa w dziedzinie finansów osobistych oraz znajomość narzędzi finansowych. Rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi przyczyniło się do rozwoju doradztwa finansowego w Polsce.

Obecnie na rynku istnieje szereg firm kompleksowo obsługujących klientów.  Mając to na uwadze, w 2008 roku powstał Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), reprezentujący polski rynek firm doradztwa finansowego.

Kiedy decydowaliśmy się na założenie ZFDF, postawiliśmy sobie trzy zasadnicze cele do zrealizowania: standaryzacja pracy doradców, wprowadzenie odpowiednich zasad etycznych, a także edukacja klientów. Z tego względu ZFDF wprowadził Kanon Dobrych Praktyk, który  obowiązuje  doradców zatrudnionych w firmach zrzeszonych w ZFDF. Powstała także specjalna Komisja, która ma rozpatrywać ewentualne skargi na pośredników. Etyki uczymy się więc wspólnie – dla dobra naszego i naszych klientów – podkreśla Krzysztof Barembruch, prezes ZFDF.

Wśród członków Związku Firm Doradztwa Finansowego znajduje się obecnie 13 największych i najbardziej renomowanych firm doradztwa finansowego w kraju. Dzięki zyskiwaniu większego zaufania społeczeństwa, zawód doradcy finansowego staje się coraz bardziej poważany i szanowany. Jednocześnie, w wyniku rosnącego zainteresowania pracą doradcy finansowego, wiele szkół wyższych wprowadziło do swej oferty kształcenie w tym zakresie. Pozwala to potencjalnemu specjaliście z zakresu finansów na zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz kwalifikacji, by móc profesjonalnie i kompetentnie służyć pomocą przyszłym klientom.

…kim jest?

doradcy finansowiDoradca finansowy to przede wszystkim osoba z wykształceniem wyższym w zakresie finansów, ekonomii lub bankowości. Absolwenci takich specjalności z pewnością lepiej odnajdą się w tym zawodzie. Nie przeszkadza to jednak osobom kończącym inne kierunki w rozpoczęciu kariery doradcy finansowego. Przede wszystkim potrzebne jest bowiem zaangażowanie i dużo chęci. Bardzo ważne jest także, by doradca finansowy posiadał odpowiednie predyspozycje i cechy charakteru uznawane za niezbędne w tym zawodzie.

Dobry pracownik firmy doradztwa finansowego, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, powinien dogłębnie przeanalizować sytuację materialną klienta, stąd też niezbędna jest cierpliwość i wytrwałość. Rozwaga i racjonalność – to kolejne cechy, na których buduje się wizerunek profesjonalnego doradcy. W końcu pomagamy klientom podejmować jedne z najważniejszych decyzji – finansowe. Tak naprawdę liczy się jednak entuzjazm i konsekwencja. Bez nich – tak jak w każdej innej branży – nie można się obejść – zaznacza Krzysztof Barembruch, prezes ZFDF. Wszystko to, wraz ze specjalistyczną i popartą doświadczeniem wiedzą, czynią z doradcy finansowego osobę godną zaufania oraz kompetentną.

…co robi?

Doradca finansowy przede wszystkim doradza, zarówno w zakresie wydatków, oszczędności, jak i planów inwestycyjnych klienta. Sporządza długookresowy plan finansowy, dzięki któremu możliwa jest maksymalizacja osiąganych zysków i gromadzonych oszczędności przy jednoczesnej minimalizacji strat i kosztów. Dodatkowo monitoruje realizację planu poprzez cykliczne spotkania z klientem i koryguje ewentualne niedociągnięcia. W ten sposób dba o powierzany mu majątek, podnosząc tym samym poczucie finansowego bezpieczeństwa jego właścicieli. Ponadto doradca finansowy edukuje klienta. Informuje go, jaki produkt finansowy jest dla niego odpowiedni, a dzięki zestawieniu ofert szeregu instytucji finansowych klient dowiaduje się, gdzie się po niego udać. Zainteresowanemu zaciągnięciem kredytu w banku doradca finansowy może także pomóc w zebraniu i wypełnieniu odpowiednich dokumentów oraz w samym uzyskaniu pieniędzy.

…kto mu płaci?

Usługi, jakie świadczy doradca finansowy – wbrew obiegowej opinii, że nie ma nic za darmo – są całkowicie bezpłatne. Oznacza to, że każda osoba, która zdecyduje się udać do niego i skorzystać z jego rady,  otrzyma ją całkowicie za darmo. Nasuwa się zatem pytanie, skąd bierze się wynagrodzenie doradcy?  Dana instytucja wypłaca doradcy prowizję za wskazanie klientowi produktu z jej oferty. Jednak dochodzi do tego wówczas, gdy klient podpisze z taką instytucją umowę, np. kiedy założy lokatę w banku poleconym przez doradcę. Nie wiąże się to dla klienta z dodatkowymi opłatami.

…dlaczego warto się do niego udać?

Na rynku finansowym pojawia się coraz więcej rozmaitych produktów i usług. Mnogość instytucji finansowych prześcigających się w atrakcyjnych ofertach może przyprawić o zawrót głowy. Gdy nie czujemy się specjalistami w dziedzinie finansów oraz gdy gubimy się w świecie kredytów i lokat bankowych, warto skorzystać z porad doradcy finansowego. Przede wszystkim pomoże on zaoszczędzić nasz cenny czas. Nie musimy chodzić od banku do banku w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty, marnując tym samym wiele godzin. Kompleksowej analizy opartej na indywidualnej sytuacji klienta dokona w dużo krótszym czasie doradca finansowy. Co istotne – w przeciwieństwie do pośrednika finansowego, który oferuje produkt konkretnej instytucji, doradca finansowy przedstawia klientowi oferty wielu z nich oraz doradza, która będzie najkorzystniejsza w danej sytuacji. Wybierany dla nas produkt czy plan finansowy zostanie dopasowany do nas, a nie my na siłę dopasowani do niego. Stwarza to ogromne możliwości do osiągnięcia zamierzonych celów finansowych, wypracowania zysków, zgromadzenia koniecznych oszczędności i zdobycia przydatnej dla klienta wiedzy.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

1. Oszczędzamy czas

2. Opieramy się na wiedzy i umiejętnościach kompetentnej osoby

3. Oferty i produkty finansowe wybierane są indywidualnie „pod nas”

4. Doradca finansowy obiektywnie przedstawi najkorzystniejsze dla nas rozwiązania

5. W jednym miejscu, u jednego doradcy możemy uzyskać szereg informacji dotyczących różnych produktów i narzędzi finansowych

Doradca finansowy postrzegany jest różnie. Opinie na jego temat także są niejednakowe. Niestety nie zawsze są poparte faktami. Może się okazać, że potwierdzone informacje na temat doradców finansowych i głębsza analiza ich pracy zweryfikują to, co do tej pory na ich temat myśleliśmy. Kayah w jednej ze swych piosenek śpiewała „…prawda z ust do ust jest całkiem inna”. Dzielmy zatem zasłyszane wiadomości przez dwa, a najlepiej sami sprawdźmy, ile w nich prawdy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 9, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty