Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow W jakich warunkach gipsować?

W jakich warunkach gipsować?

Z budową domu jest jak z wychowaniem dzieci. Inwestujemy w ich wykształcenie , stwarzamy warunki do rozwoju, wybieramy najlepsze szkoły , odmawiamy sobie wielu rzeczy po to aby dzieci wypełniły nasze marzenia. A tak naprawdę jak będzie, zależy od wielu czynników, między innymi od tego jak się do procesu wychowania przygotujemy i jakich wyborów będziemy dokonywali.

Z budową jest dokładnie tak samo. Zarówno w wychowaniu jak i budownictwie pojawiają się mody, nowe trendy, niektóre z nich przemijają a niektóre na trwale wpisują się w narodową tradycję budowania.

gipsowanie

Tak jest z gipsem w budownictwie, który od ponad 10 lat stał się dominującą technologią w wykańczaniu domów i mieszkań. Nie potrafimy sobie wyobrazić budowania bez gładzi gipsowych, tynków i płyt gipsowo-kartonowych.

Zastosowanie tych materiałów (czy raczej technologii) pozwala skrócić czas budowy, uzyskać wysokiej jakości powierzchnie, czy realizować najśmielsze aranżacje. Z pewnością jest to dobry wybór , czego dowodem są badania przeprowadzone przez firmę Rigips, z których wynika, że 74% inwestorów chciałoby mieć tynki gipsowe na ścianach swoich domów, a 91% uważa, że najlepszą technologią wykańczania poddaszy użytkowych jest płyta gipsowo-kartonowa.

W tych samych badaniach respondenci (43%) zauważają niebezpieczeństwa związane z zastosowaniem technologii gipsowych, takie jak:

 • pękanie i odpadanie tynków
 • pękające spoiny płyt gipsowo-kartonowych na sufitach i ścianach
 • widoczne połączenia pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi.

Zagrożenia, które zostały wymienione przez uczestników badania mają swoją przyczynę w trzech elementach:

 • warunkach wykonywania technologii gipsowych
 • materiałach użytych do zabudowy
 • jakości (profesjonalizm) wykonawstwa.

Warunki wykonywania technologii gipsowych

Tak jak w każdej dziedzinie życia tak i w budownictwie na wszystko jest odpowiedni czas. Pośpiech i chodzenie na skróty może mieć fatalne skutki w postaci awarii budowlanych czy tez wyglądu nie spełniającego naszych oczekiwań.

sucha_zabudowaKażda technologia gipsowa (niezależnie od tego ,czy jest to tynk czy system z płyt gipsowo-kartonowych) wymaga następujących warunków:

 • temperatury wewnątrz budynku musi być wyższa niż +5 C
 • podłoże musi być stabilne i mocne, niezawilgocone i nieprzemarznięte
 • chłonne podłoża powinny być zagruntowane preparatami obniżającymi chłonność
 • podłoża o niskiej przyczepności muszą być zagruntowane preparatami poprawiającymi przyczepność

Ponadto, w przypadku prac z użyciem płyt gipsowo-kartonowych, wilgotność względna nie powinna przekraczać 70%, a wszystkie prace mokre winny być zakończone.

Nie dotrzymanie powyższych warunków będzie skutkowało:

 • odpadaniem tynków gipsowych od podłoży
 • pękaniem spoin pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi
 • nierównościami płyt gipsowo-kartonowych (wybrzuszenia spowodowane nadmiernym zawilgoceniem i gwałtownym schnięciem)

Usuwanie powyższych usterek może być pracochłonne i dość kosztowne, a końcowy efekt bardzo wątpliwy. Dlatego zalecam spokój i cierpliwość. Tynkom gipsowym dajmy schnąć 2 tygodnie w warunkach naturalnych (nie należy stosować nagrzewnic gazowych – gdyż spaliny to m.in para wodna ), umiarkowanie wietrzmy pomieszczenia (nie powodując przeciągów). Jeśli chodzi o płyty gipsowo-kartonowe to rozpoczynajmy montaż po wykonaniu wszelkich prac mokrych, kiedy wilgotność w pomieszczeniach nie przekracza 70%. To proste – wystarczy nauczyć się i przestrzegać powyższych reguł. A teraz coś bardziej skomplikowanego!

Materiały

Wydawać by się mogło, że w czasach „eldorado materiałowego” , gdzie problemem nie jest dostępność nawet wymyślnych materiałów czy technologii, a raczej zasobność naszych kieszeni, nie czeka nas żadne niebezpieczeństwo. Przykro jest skonstatować fakt , iż tak nie jest. Co chwila, producenci markowych materiałów budowlanych alarmują ,że stajemy się „śmietnikiem Europy”, że zalewa nas fala tanich, wątpliwej jakości, materiałów ze wschodu, zachodu, północy i południa – jednym słowem zewsząd.

Nie jest prawdą, jakoby złe materiały pochodziły tylko z zagranicy. W Polsce aż roi się od „garażowych” producentów, którzy nie mając żadnego zaplecza badawczo-naukowego próbują konkurować z uznanymi markami. Wykorzystując tanie surowce, niedoskonałą technologię znacznie obniżają cenę produktów. Prowadzi to do tzw. wojen cenowych, na których my klienci możemy skorzystać pod warunkiem, że kupimy produkt który nadaje się do użytku.

Tylko skąd mamy wiedzieć, który materiał nadaje się do stosowania a który nie.

aranzacja_wnetrz

Według polskiego prawa każdy wyrób budowlany dopuszczony do obrotu powinien być zaopatrzony w znak „B”. Znak ten wydaje się na podstawie Deklaracji Zgodności z Polską Normą bądź na podstawie Certyfikatu Zgodności z Polską Normą jeśli takowa istnieje. Jeśli Polska Norma na dany wyrób budowlany nie istnieje , producent danego wyrobu musi zdobyć Aprobatę Techniczną (AT) i na podstawie tejże Aprobaty, deklarując zgodność z AT otrzyma znak „B” uprawniający do wprowadzenia danego wyrobu do powszechnego stosowania.

Wydawać by się mogło, że system dopuszczeń do stosowania jest szczelny i zapewnia nam, użytkownikom, pełne bezpieczeństwo. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna! Niejasne kryteria wydawania aprobat, często błędna metodologia badawcza (o tym później), brak systematycznej kontroli rynku materiałów budowlanych, niskie kary i ich mała funkcja odstraszająca itp. powodują , że „sufity nam spadają a ściany pękają”. Powyższe problemy jak w soczewce skupiają się na rynku płyt gipsowo-kartonowych.

Producenci płyt g-k przez lata byli i pewnie będą największymi klientami Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie – jednej z dwóch placówek naukowo-badawczych, mogących wydawać aprobaty, badając tzw systemy suchej zabudowy wnętrz, czyli np.: ściany działowe, sufity podwieszane, okładziny ścienne czy poddasza. W aprobacie znajdziemy dokładny opis z jakich elementów powinny składać się poszczególne systemy (ściany, sufity, etc.) oraz jakie parametry użytkowe powinniśmy otrzymać – czyli jaką sztywność, ognioodporność i izolacyjność akustyczną.

Tak więc kupując wszystkie elementy wymienione w aprobacie powinniśmy otrzymać ścianę czy sufit bezpieczny, o dobrych parametrach.

Zdjęcia aranżacyjne Rigips


Autor: Rigips - Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny