Start Arrow Projekty domówArrowWybór projektuArrow W jakiej formie można złożyć do urzędu projekt architektoniczno-budowlany w 2021r?

W jakiej formie można złożyć do urzędu projekt architektoniczno-budowlany w 2021r?

W chwili obecnej, do 19 września 2021 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają złożenie w dwóch formach, tzn. w 4 egzemplarzach wg dotychczasowych przepisów, które obowiązują do dnia 19 września 2021 roku, oraz w nowej formie w 3 egzemplarzach wg nowych przepisów, które weszły w życie 19 września 2021 roku.

projekt architektoniczno-budowlany

Szczegółowe wyjaśnienie poniżej.

W dniu 19 września 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 471, z późn. zm.), zwana dalej „Nowelizacją”. Nowelizacja wprowadza podział projektu budowlanego na: 1) projekt zagospodarowania działki lub terenu; 2) projekt architektoniczno-budowlany; 3) projekt techniczny. Nie oznacza to jednak, że od 19 września 2020 r. inwestor będzie musiał dostarczyć organowi administracji architektoniczno-budowlanej (w ramach składanych przez wnioskodawców wniosków o pozwolenie na budowę) projekt budowlany opracowany na nowych zasadach.

Przepisy nowelizacji przewidują w tym zakresie 12-miesięczny okres przejściowy. Zgodnie z art. 26 noweli, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej noweli, inwestor będzie mógł dołączyć projekt budowlany opracowany na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane w dotychczasowym brzmieniu.

W okresie przejściowym inwestor ma wybór. Może dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę (do formularza wniosku) projekt sporządzony zgodnie z następującymi przepisami:

1) nowym (wprowadzonym nowelizacją);

2) dotychczasowym (obowiązującym przed wejściem w życie nowelizacji).

Powyższy wybór ma jednak konsekwencje dla całego procesu budowlanego. W tym również na przebieg postępowania o wydanie pozwolenia na budowę (rozpatrzenie wniosku). Jeżeli inwestor zdecyduje się na opracowanie projektu budowlanego zgodnie z nowymi przepisami, wówczas do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę (do złożenia) inwestor dołączy trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektonicznego. Złożenie wniosku (dokonanie zgłoszenia) z takimi projektami oznaczać będzie, że dalszy przebieg procesu inwestycyjnego i postępowania w sprawie pozwolenia na budowę (w zakresie rozpatrzenia wniosku) będzie się odbywał zgodnie z nowymi przepisami. z dotychczasowymi przepisami, wówczas będzie zobowiązany do dostarczenia czterech egzemplarzy projektu budowlanego (zgodnie z obecnym brzmieniem art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane). Złożenie wniosku (dokonanie zgłoszenia) z takim projektem oznaczało, że dalszy przebieg procesu inwestycyjnego wraz z procedurą pozwolenia na budowę (w zakresie rozpatrzenia wniosku) będzie odbywał się zgodnie z dotychczasowymi przepisami (co wynika z art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane).

Zatem do 19 września 2021 r. organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę (wnieść sprzeciwu wobec zgłoszenia) tylko dlatego, że inwestor przekazał organowi projekt budowlany na dotychczasowych zasadach.

Źródło: GUNB.pl

Gotowe projekty domów są dostępne w 3 egzemplarzach i w 4 egzemplarzach. O szczegóły zapytaj w BOK Pracownia-projekty.dom.pl.

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 2, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wybór projektu