Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wady i zalety paneli podłogowych

Wady i zalety paneli podłogowych

Drewno nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jednak parkiet jest dość drogą inwestycją, choć ci, którzy się na nią zdecydowali nie żałują wyboru. Co jednak, gdy nasz budżet nie pozwala na tak wysoki koszt? Zostają nam panele laminowane.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podłóg laminowanych.

(Czy panele podłogowe mogą zachować naturalne piękno drewna?)

Czy panele laminowane mogą imitować naturalne drewniane podłogi?

Wszystko zależy od tego, jaką strukturę mają wybrane przez nas panele laminowane. Jeżeli wybierzemy te o strukturze drewna, o niejednolitej i ryflowanej powierzchni, nasza podłoga może do przypominać drewniane deski.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest struktura synchroniczna z profilowanymi wytłoczeniami na powierzchni, dokładnie odwzorowującymi rysunek słojów.

Panele laminowane mogą być lśniące lub matowe, wyglądające jak heblowane lub zupełnie gładkie. Więcej o strukturach paneli można przeczytać w tym artykule:

Czy panele laminowane są trudne w pielęgnacji?

Piasek i woda to najwięksi wrogowi podłogi laminowanej. Piasek rysuje powierzchnię paneli, woda natomiast je odkształca.

Dlatego mycie podłogi laminowanej ograniczamy do użycia lekko wilgotnej szmaty czy mopa, używając delikatnych środków pielęgnacyjnych (najlepiej tych przeznaczonych do czyszczenia laminatu).

(Jeżeli na powierzchni paneli pojawią się drobne uszkodzenia laminatu, to można zastosować specjalne pasty koloryzujące, które są dostępne w kolorach dopasowanych do wzorów paneli.)

Co to jest klasa ścieralności paneli?

Ścieralność paneli laminowanych klasyfikujemy według normy EN 13329, na podstawie której wyróżniamy pięć klas: AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5. Najniższą odpornością na ścieranie charakteryzują się panele pierwszej klasy, a najwyższą podłogi oznaczone symbolem AC5.

Do pomieszczeń mieszkalnych małoużytkowanych, takich jak np. sypialnie, wystarczy klasa AC2, do salonu lepsza będzie A3. W kuchni warto już zainwestować w panele o niższej ścieralności z klasy A4.

Co to jest klasa użyteczności?

Klasy użyteczności dzieli panele laminowane na domowe i kontraktowe, czyli przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej. Wyróżnia się sześć klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33, które charakteryzują nie tylko miejscem przeznaczenia podłogi, ale także natężenie ruchu, jakie będzie tam panować.

Pierwsza cyfra symbolizuje rodzaj pomieszczenia, do jakiego panele są przeznaczone, 2 oznacza obiekty domowe, a 3 budynki użyteczności publicznej. Natomiast druga cyfra określa możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka. I tak np. 23 oznacza, że panele przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu np. do kuchni, salonu.

Czy panele są głośne?

Aby zniwelować uciążliwy stukot paneli laminowanych, należy montować je na gładkim podłożu, zabezpieczonym dodatkowo gąbką wygłuszającą, podkładzie korkowym lub innym podkładzie tłumiącym. Więcej o akustyce podłóg laminowanych przeczytasz w artykule:

Czy można ułożyć panele laminowane na podłożu z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym?

Tak, ale tylko w przypadku jeżeli jest to wodne ogrzewanie podłogowe. Przy ogrzewaniu elektrycznym nie jest zalecane montowanie paneli laminowanych.

Na ogrzewanie podłogowe najlepiej stosować wysokiej jakości panele podłogowe o klasie użyteczności 31-32 i klasie ścieralności AC3-AC4.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642