Start Arrow Budowa domuArrow Wady i zalety stropów monolitycznych

Wady i zalety stropów monolitycznych

Stropy monolityczne są wylewane z żelbetu na pełnym deskowaniu. Płyty żelbetowe wykonuje się bezpośrednio na placu budowy, zgodnie z zaleceniami, jakie zawiera projekt domu.

Stropy żelbetowe mogą być monolityczne, gęstożebrowe lub wykonane z prefabrykowanych płyt. Stosowane są najczęściej w domach murowanych, zaprojektowane pod konkretne rozwiązanie architektoniczne.

Stropy monolityczne to płyty żelbetowe, które wykonuje się na pełnym deskowaniu bezpośrednio na placu budowy. Deskowanie wykonane jest z desek, które układa się na belkach i podpiera stemplami z drewna. Ostatnio coraz częściej, ze względu na mniejsze koszty budowy i skrócony czas prac budowlanych, stosuje się deskowanie wielokrotnego użytku, które można wypożyczyć na potrzeby własnej budowy. Gotowe deskowanie zrobione jest z elementów z blachy lub sklejki, belek i podpór ze stali.

Płyty stropu wykonywane są z betonu zbrojonego. Najczęściej stosuje się gotową mieszankę, zamówioną w betoniarni, dzięki czemu zapewniona jest wymagana klasa betonu (wystarczy beton B20. Świeżo wylany beton musi być odpowiednio zagęszczony i zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi: zraszany wodą przy nadmiernym słońcu czy przykrywany folią chroniącą przed działaniem wiatru. Zbrojenie betonu można rozpocząć po 3, 4 dniach od jego wylania.

Projekty domów zawierają dokładne informacje o układzie zbrojenia, które zależne jest od rozpiętości stropu i rodzaju obciążenia. Układ zbrojenia może być jednokierunkowy lub krzyżowy, tu również można zastosować gotowe zbrojenie.

 

Wady i zalety stropów monolitycznych

Wysokie kwalifikacje zbrojarza to jedna z wymaganych cech w przypadku budowy stropów monolitycznych. Ekipa budowlana musi się zmierzyć ze skomplikowanym zbrojeniem i deskowaniem. W przypadku drugiej czynności, jak wspomnieliśmy, istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Jednak budowa stropu monolitycznego i tak jest praco- i czasochłonnym zadaniem dla wykwalifikowanej ekipy.

Stropy monolityczne wymagają również bardzo starannego i fachowego projektu, a budowa musi się odbywać zgodnie z tym, co jest w nim zawarte. Zmiany na budowie często wymagają przeprojektowania całej konstrukcji stropu. Dzieje się tak w przypadku, jeśli zmienia się układ pomieszczeń na piętrze czy zamienia materiały budowlane, z których powstają ściany działowe lub podłogi.

Strop monolityczny ma jednak i wiele zalet. Dla wielu inwestorów ważne s koszty budowy i ceny materiałów budowlanych. W przypadku stropu monolitycznego, potrzebne materiały budowlane są łatwo dostępne, a budowa nie wymaga stosowania ciężkiego i drogiego sprzętu budowlanego.

Kształt stropów monolitycznych może być nietypowy, dlatego często stosowany jest przez projekty domów o oryginalnej bryle. Zalety ich doceniane są również przy wykańczaniu wnętrz – stropy monolityczne nie tworzą zjawiska klawiszowania (belki odznaczające się na stropie), tworzą jednolitą, równą powierzchnię, którą można wykończyć cienką warstwą tynku.

Przy niewielkiej grubości, stropy monolityczne są masywne, co przekłada się na dobrą izolację akustyczną wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o dźwięki powietrzne (muzyka, rozmowy).

Poprawnie zaprojektowany i wybudowany strop daje gwarancję bezpieczeństwa i wytrzymałości. Jakiekolwiek odstępstwa od tego, co zawierają projekty domów, muszą być bezwzględnie konsultowane z doświadczonym konstruktorem.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

max1 Odpowiedz 2017-08-09 08:17:14

Jakaś pomyłka w tekście "Zbrojenie betonu można rozpocząć po 3, 4 dniach od jego wylania" zbrojenie wykonuje się przed zalewaniem a nie po. sprzetbud.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

  • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon Nature Berlin

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...