Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wada parkietu drewnianego – jak powstaje efekt tzw. drabinki?

Wada parkietu drewnianego – jak powstaje efekt tzw. drabinki?

Efekt tzw. drabinki to problem, który pojawia się wówczas, kiedy mamy do czynienia ze źle ułożoną podłogą. Jakie są jej przyczyny? Spieszymy z odpowiedzią…

Efektem „drabinki”. Kiedy mamy z nim do czynienia?

Każdy parkiet składa się z  warstwy drewna szlachetnego, najczęściej o grubości 2-3,5 mm i dwóch warstw drewna sosnowego lub świerkowego. Wszystkie te warstwy mają układ poprzeczny względem siebie i są względem siebie sklejone. Warstwy sklejone nie mają jednak jednakowej grubości. Najgrubsza warstwa drewna ulokowana jest w środku deski, najcieńsza zaś mieści się na samym spodzie. 

Należy przypomnieć, że naturalny materiał, jakim jest drewno, ciągle pracuje. W niekorzystnych warunkach efekt tzw. drabinki powstaje wtedy, kiedy grubsza warstwa środkowa przebije się przez warstwę wierzchnią desek. Poprzeczne prążki pojawiające się na fragmencie powierzchni podłogi to właśnie tzw. drabinka. 

Jaka jest przyczyna efektu „drabinki”?

Przyczyną powstawania tzw. drabinki jest podwyższona wilgotność desek. Co na to wpływa? Przede wszystkim zbyt długie przechowywanie desek na budowie lub w magazynie, który jest zimny i zawilgocony. Niekorzystna pogoda podczas przewożenia desek z fabryki do magazynu, również wpływa na zawilgocenie desek. 

Inną przyczyną powstawania efektu tzw. drabinki, jest zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu, w którym ułożony jest parkiet. Dlatego tak ważne jest systematyczne i regularne wietrzenie wnętrza. 

Niewłaściwa pielęgnacja powierzchni drewnianej również wpływa na powstanie tzw. drabinki. Pamiętajmy też, by podczas remontu zabezpieczać drewno tekturą, a nie folią. Użycie folii może również przyczynić się do powstania niepożądanego efektu. 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642