Start Arrow Budowa domuArrow Walcz z hałasem

Walcz z hałasem

Wpływ hałasu na zdrowie

Oknoplast_Krakow_1_1.jpg

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Stałe przebywanie w pomieszczeniach o wysokim natężeniu hałasu męczy nas nie tylko psychicznie i fizycznie, ale również pogarsza nasze samopoczucie. Głośne dźwięki przeszkadzają w spokojnym śnie i utrudniają efektywny odpoczynek, a uciążliwy zgiełk dodatkowo osłabia naszą koncentrację. Szkodliwy dla zdrowia jest już stały hałas o natężeniu 65 dB, co odpowiada szumowi głośno grającego telewizora. Przy hałasie o sile 85 dB, trwającym dłużej niż 8 godzin dziennie, powstaje niebezpieczeństwo utraty słuchu. Natomiast hałas o natężeniu powyżej 120 dB może uszkodzić słuch w sposób nieodwracalny. Według pomiarów wykonywanych m.in. przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, szczególnie uciążliwy jest hałas komunikacyjny. Jest on jedną z głównych przyczyn powodujących choroby układu nerwowego, serca, układu pokarmowego i żołądka czy zakłóceń równowagi emocjonalnej.

Aby zapewnić sobie właściwy komfort do pracy i odpoczynku, powinniśmy zadbać o wyciszenie naszego mieszkania. Spodziewany efekt uzyskamy m.in. przez izolację akustyczną ścian budynku, jednak stanowi to dość drogą inwestycję. Rozwiązaniem bardzo skutecznym i jednocześnie znacznie tańszym może być wymiana okien (albo zamontowanie ich na etapie budowy) na takie, w których szyby cechują się zwiększoną izolacyjnością akustyczną.

Wskaźnik Rw – klucz do sukcesu

Kupując okno powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik Rw. Informuje on nas o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Wyrażany jest on w decybelach [dB] i obrazuje wielkość tłumienia dźwięku – dlatego im wskaźnik Rw jest wyższy, tym lepsze tłumienie hałasu. Polskie normy dopuszczają w mieszkaniach poziom hałasu na poziomie do 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy. W przybliżeniu można powiedzieć, że hałasy, które docierają do naszego mieszkania z zewnątrz, nie powinny być większe niż szum fal (40 dB). Rw to wskaźnik, który ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i komfort, dlatego też przy zakupie powinniśmy zwracać na niego baczną uwagę.

Jaki wskaźnik Rw powinny mieć nasze okna?

Wymaganie stawiane przez Instytut Techniki Budowlanej mówią o tym, że Rw dla okna powinno wynosić 30 dB. Takimi właśnie wskaźnikami izolacji akustycznej charakteryzują się najczęściej stosowane szyby zespolone. Parametry te są jednak wystarczające tylko wówczas, jeśli nasz dom nie jest usytuowany przy ruchliwej ulicy. W przeciwnym razie powinniśmy zaopatrzyć się w okna o Rw co najmniej 36 – 38 dB. Różnicę tą producenci okien uzyskują m.in. przez zastosowanie szyb o różnej grubości, zwiększenie odstępów między szybami czy zastosowanie gazu szlachetnego w przestrzeni międzyszybowej. O zastosowanych rozwiązaniach można przekonać się studiując oznaczenia okna.

Zanim dokonasz zakupuOknoplast_Krakow_2_1.jpg

Decydując się na zakup okien o zwiększonej dźwiękochłonności powinniśmy dobrać poziom tłumienia hałasu do rzeczywistych potrzeb. Należy uświadomić sobie, że mieszkając przy ruchliwej ulicy bardzo trudno będzie nam wyciszyć mieszkanie tak, aby nie było słychać przejeżdżających samochodów. Zmiana okien wpłynie jednak znacznie na obniżenie odczuwalnego hałasu w naszym mieszkaniu.

Jeśli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o 10 dB w stosunku do tego, jaki jest na zewnątrz, to odnosi się wrażenie, że jest on aż o połowę mniejszy.

Ciche okna to jednak nie tylko szyba, ale także wysokiej jakości profil oraz dokładny i fachowy montaż okien. Aby pomieszczenie było dobrze chronione przed hałasem zewnętrznym, okno powinno być zamontowane za szczególną dokładnością, najlepiej przez wykwalifikowanych fachowców.

Odczuwalny przez człowieka poziom hałasu powodowany jest przez różne źródła i wynosi w przybliżeniu:

 • szum liści – 20 dB

 • tykanie zegara – 30 dB

 • szum fal – 40 dB

 • normalna rozmowa – 60 dB

 • głośna rozmowa – 70 dB

 • kosiarka do trawy – 80 dB

 • ruchliwa ulica – 90 dB

 • młot pneumatyczny – 100 dB

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

venus-meble-eu Odpowiedz 2012-09-20 08:30:13

piękny szezlong

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645